Mapa Strony

Kompetencje
Narzędzia
Wartości
Portfolio
Klienci
Prasa
Blog
Kontakt

english
bakalie na jednej kartce
mapa strony


Kompetencje

Zajmujemy się brandingiem.

Naszym celem jest skuteczne budowanie wizerunku marek oraz idei. Skuteczne, bo oparte na twórczej analizie z zastosowaniem sprawdzonych autorskich narzędzi. Skuteczne dzięki naszej nieustającej współpracy ze światem kultury i sztuki - nie tracimy kontaktu z najsurowszymi krytykami kreacji, więc nie popadamy w rutynę. Skuteczne, ponieważ nasze rozwiązania często są niekonwencjonalne: znamy zasady budowania wizerunku marki i wiemy kiedy je łamać. Nasza działalność obejmuje wszystkie elementy brandingu.

Strategia marki - -

Pierwszym etapem brandingu jest pozycjonowanie marki, które służy określeniu jej tożsamości poprzez analizę jej wartości i kontekstu - konkurencyjnego, kategorialnego, kulturowego. Metodologia Bakalii wspomaga ten proces elementami wizualizacji, bo w końcu obraz potrafi oddać prawdy niedające się opisać, a jego wielką wartością jest to, że jest nielinearny i syntetyczny.

Nazewnictwo i tożsamość werbalna - -

Dobra nazwa zapada w pamięć, skupia uwagę, jest rozpoznawalna i łatwa w wymowie, komunikuje jakąś istotną wartość lub przewagę produktu, sugeruje wizerunek marki i wyróżnia na tle konkurencji. Dobrze, jeśli język i ton głosu, którymi marka się posługuje, również spełniają te kryteria. 

Tożsamość wizualna i zmysłowa - -

Wszystko, co widać. Albo słychać. Albo czuć. Projektujemy logo, wnętrza, oznakowania, akcydensy, strony internetowe, materiały BTL i działania PR. Tworzymy obiekty z najlepszymi designerami. Realizujemy filmy, animacje, muzykę i wydarzenia. Oddziałujemy powierzchnią, dźwiękiem, zapachem, smakiem, sposobem poruszania się. Atrybuty produktu trafiają do rozsądku to właśnie branding ma działać na zmysły.

Czuwamy nad całym procesem - od analizy i inspiracji, poprzez koncepcję i kreację, po nadzór produkcji i wdrożenie gotowych rozwiązań. Naszą misją jest przenoszenie ducha sztuki designu do świata brandingu.

Narzędzia

A picture is worth a thousand words.

Obraz potrafi oddać prawdy niedające się opisać, a jego wielką wartością jest to, że jest nielinearny i syntetyczny. Bakalie od początku wspomagają prace strategiczne inspirującymi elementami graficznymi. Wykorzystywane przez nas modele wizualizacji z czasem wyrosły na usystematyzowane, sprawdzone, uniwersalne narzędzia.

GRAF -
Infograficzna kodyfikacja struktury i symboliki marki. -

Graficzna prezentacja marki określająca jej strukturę wewnętrzną, a także jej relacje z submarkami.

MIXR -
Audyt tożsamości marki w szybkim montażu. -

Dynamiczny przegląd materiałów pojawiających się na wszystkich punktach styku z marką; umożliwia uchwycenie wrażeń i symboli w komunikatach wysyłanych przez markę.

FACE -
Antropologia marki uchwycona w rysie i wyrazie twarzy. Do analiz konkurencyjnych. -

Symboliczne przedstawienie twarzy marki służące do analizy porównawczej. Narzędzie to pozwala określić osobowość marki oraz jej wartości emocjonalne.

QUAD -
Ustrukturyzowany moodboard w wersji 4x4. Nic tu nie jest przypadkowe. -

Wizualna macierz prezentująca jakimi pojęciami, w jakich obszarach posługuje się marka. To narzędzie stanowi podstawę do opracowywania wszelkich materiałów promocyjnych, layoutów stron www, a także reklam prasowych i telewizyjnych.

VIBE -
System zarządzania projektem. Gwarancja sprawności. -

System zarządzania wypracowany przez naszą firmę na podstawie obserwacji i analiz. Przygotowany aby zoptymalizować proces przeprowadzania projektów. Stanowi gwarancję niezawodności oraz terminowości.

BRAND TREE -
Drzewo marki. -

Narzędzie służące do analizy strategicznej, oceniającej obecną kategorię działalności, istniejące i możliwe w przyszłości warianty pozycjonowania, możliwe źródła przewagi konkurencyjnej oraz kluczowe wartości oraz osobowość marki.

 

Wartości

Komunikacja może być tylko wówczas skuteczna, jeśli odzwierciedla prawdę o marce.

Wierzymy, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz, i dlatego rozpoczynamy każdy projekt od świadomych poszukiwań prawdy o idei, nad którą pracujemy.

Nazywamy się Bakalie, ponieważ wierzymy, że z dobrym designem powinno być jak z bakaliami, które przeważnie stanowią o wyjątkowym charakterze naszych ulubionych ciastek i ciast – warstwa ikon i symboliki musi być smakowita. Staramy się kreować przemyślane i wizjonerskie niespodzianki, które zapewnią słodycz w „mdłym cieście” spowszedniałych form.

Pochodzenie - -

Pierwsze "Bakalie - Elżbieta Skrzypek" powstały w 2000 roku. Potem były liczne zmiany i przekszatałcenia, aż w końcu w 2006 roku powstała Spółka "Studio Bakalie Sp. z o.o.". Założycielkami i pierwszym Zarządem były Ela i Magda, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od początku, celem Bakalii jest przenoszenie synestezji i sztuki do świata brandingu. Dzisiaj spółka ma już nowych właścicieli i nowy Zarząd ale cel pozostaje zawsze ten sam.

Zaangażowanie - -

Bakalie były w gronie założycieli Klubu Brand Design. Należymy także do Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR. Często angażujemy się w projekty artystyczne i działania społeczne.

Charakter - -

Wierzymy w innowację, odpowiedzialność, szczerość, współpracę i siłę pierwszego wrażenia. Cenimy życzliwość, bezpretensjonalność, otwartość i odwagę.

Portfolio

Polska 2030 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - 2009

ZADANIE
Stworzyć layout obszernego raportu długotrwałej strategii rozwoju kraju.

ROZWIĄZANIE
Przejrzysta i czytelna forma dostosowana do poważnej roli jaką pełni strategiczny dokument państwowy. Duża ilość informacji przedstawiona w postaci wykresów i tabel. Każdy z dziesięciu rozdziałów ma inny kolor co zwiększa funkcjonalność raportu.

Masz PLan na powrót? - 2008

ZADANIE
Opracowanie kampanii informacyjnej Rządu RP dla Polaków powracających do kraju.

ROZWIĄZANIE
Prosta i wymowna komunikacja, bazuje na charakterystycznych dla Polski symbolach. Cały przekaz utrzymany jest kolorystyce biało-czerwonej. Logo akcji – bocian lądujący w gnieździe symbolizuje nie tylko powrót do domu, ale stanowi także nieodłączny element polskiego pejzażu. Elementy kampani: poradnik informacyjny „Powrotnik – nawigacja dla powracających“, strona internetowa, spot TV, reklamy prasowe i internetowe.

Tatrzański Park Narodowy - 2008

ZADANIE
Usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami parku a turystami poprzez przygotowanie nowej strategii komunikacji oraz identyfikacji wizualnej parku.

ROZWIĄZANIE
Tatrzański Park Narodowy jako pierwszy park narodowy w Polsce poddał swoją markę gruntownej analizie i zdecydował się odświeżyć swój wizerunek w oparciu o takie wartości jak otwartość i użyteczność. Projekt obejmuje strategię komunikacji wizualnej i repozycjonowania marki TPN, projekty wszystkich materiałów korporacyjnych, tablic informacyjnych oraz tablic kierunkowych a także layout nowej strony internetowej parku.

ecoEstrela - 2016

ZADANIE

Projekt logotypu oraz strony www dla projektu inwestycyjnego w… rajskiej Brazylii.

 

ROZWIĄZANIE

Przenieśliśmy się (niestety tylko wirtualnie;-) pod równik, by opisać potencjał 7 km rajskich plaż, tropikalnej flory i fauny, ciepłego oceanu, 300 dni słońca i lekkiej bryzy. Dziewiczych terenów, idealnych do uprawiania sportów, które pozwalając uciec od świata, nie są od niego odcięte.
Powstało logo symbolizujące ciepły wiatr wśród liści rosnących przy rajskiej plaży, kokosowych palm. Przywodzące na myśl kolibry, rozpostarte na wietrze kite’y, dobrą gwiazdę. Dynamiczne formy podkreśla pełna optymizmu, światła i przestrzeni paleta barw.

e-learning - 2014

ZADANIE

Zaprojektowanie logotypu wraz z rozbudowanym SIW dla czołowej marki e-learningowej w Polsce.


 

ROZWIĄZANIE

Lapidarna, łagodna, organiczna i syntetyczna forma przetworzonego „e” jest metaforą dialogu, myśli, pytania i odpowiedzi. Kojarzące się z interakcją i wymianą myśli, ciepłe, eleganckie w formie i nowoczesne „e” wpisane jest w logotyp. Z łatwością może ulegać transformacjom, bardzo kreatywnie charakteryzując świat marki i tworząc spójny, pełen życia i optymizmu, dynamiczny system identyfikacji.

Danone - 2007

BRIEF
Projekt graficzny "Przeglądu działań CSR"


ROZWIĄZANIE
Stanęliśmy przed zadaniem zaprezentowania olbrzymiej ilości informacji, statystyk, wykresów, procesów, wypowiedzi pracowników w formie przystępnej i atrakcyjnej. Podzieliliśmy cały materiał na kategorie nadając im różne style graficzne - dzięki temu czytelnikowi zawsze łatwo jest się zorientować, z jakim typem informacji ma do czynienia. Publikacja miała odzwierciedlać dwie zasadnicze dla Danone sprawy; to, że jest on firmą przyjazną otoczeniu i człowiekowi oraz to, że wypełnianie tej misji dzieje się cały czas. Dlatego nadaliśmy Przeglądowi formę notatnika roboczego pełnego odręcznych zapisków. Nudnej zazwyczaj infografice nadaliśmy "ludzką twarz" zastępując typowe słupki zabawnymi rysunkami.

Arctic Paper - 2007

ZADANIE
Kampania wizerunkowa oraz biuletyn informacyjny producenta papieru.

ROZWIĄZANIE
W warunkach rosnącej konkurencji i wciąż niskiej świadomości odbiorców papieru opracowaliśmy kalendarium działań wzmacniających na rynku wizerunek Arctic Paper. Przeprowadzając audyt marki wyłoniliśmy jej unikalne cechy, co pozwoliło nam zaproponować najskuteczniej je promujące działania multimedialne. Tak powstał refleksyjny film wizerunkowy opowiadający o sztuce produkcji papieru. Specjalnie dla klientów Arctic Paper wymyśliliśmy scenariusze iwentów. By pobudzić ich wyobraźnię zaproponowaliśmy konkursy i zaprojektowaliśmy niepowtarzalne gadżety, które pomogą w ich codziennej pracy i nie pozwolą zapomnieć o gamie papierów produkowanych przez Arctic.

Instytut Francuski w Warszawie - 2007

ZADANIE
Nowa identyfikacja wizualna Instytutu Francuskiego w Warszawie.

ROZWIĄZANIE
Nowy wizerunek Instytutu Francuskiego ma odzwierciedlać jego wartości pokazując ofertę kulturalną kierowaną do odbiorców o najwyższych wymaganiach. Logo Instytutu jest znane od lat, dlatego tworząc nową identyfikację mogliśmy pozwolić sobie na złamanie klasycznych reguł - przeskalowane nadal było czytelne a jednocześnie nabrało zupełnie nowego, dynamicznego wyrazu. Broszura z kalendarium wydarzeń jest podstawowym medium informującym o działalności Instytutu. Oferta jest bogata i różnorodna, dlatego w projekcie zaproponowaliśmy kod kolorystyczny porządkujący wydarzenia, wyeksponowaliśmy materiały ilustrujące każde z nich i zminimalizowaliśmy ilość informacji odsyłając zainteresowanych do strony internetowej.

Urząd Miasta Pruszkowa - 2007

ZADANIE
Komunikacja wizualna miasta Pruszków; logo, folder reklamowy.

ROZWIĄZANIE
W ostatnich latach pojęcie marki oraz działania strategiczne z nią związane objęły również państwa, regiony i miasta. Pruszków zwrócił się do nas o pomoc w zakomunikowaniu swojego nowego oblicza. Po przeanalizowaniu cech marki Pruszków zaprojektowaliśmy logo formą nawiązujące do krytego toru kolarskiego, nowej wizytówki miasta. Odnosząc się do idei sportu odzwierciedla ono ważne dla miasta zasady fair play. Folder wizerunkowy skupia uwagę czytelnika na zaletach Pruszkowa jako świetnego miejsca do zamieszkania lub zainwestowania. Zawiera podstawowe i uporządkowane informacje ale jest przede wszystkim pięknym albumem zdjęć, w których uchwyciliśmy niepowtarzalny nastrój Pruszkowa.

Dobry Klimat dla Rodziny - 2013

ZADANIE
Stworzenie ciepłej, bliskiej ludziom, a jednocześnie odpowiadającej jakością i elegancją randze organizatorów oprawy wizualnej Konkursu Pary Prezydenckiej.

ROZWIĄZANIE
Dobry Klimat dla Rodziny to konkurs Pary Prezydenckiej wspierający lokalne inicjatywy na rzecz rodziny. Radosny, elegancki album prezentuje dobre wzorce, przybliżając nominowanych, laureatów oraz ich inicjatywy. Skromniejszy w formie przewodnik po konkursie jest jego rozwinięciem, tak jak prezentacja multimedialna wyświetlana w Pałacu Prezydenckim podczas gali ogłoszenia laureatów.

Województwo Lubuskie - 2010

ZADANIE
Opracowanie długoterminowej strategii zarządzania marką dla województwa lubuskiego wraz z wdrożeniem oraz systemem controllingu na lata 2011-2016.

ROZWIĄZANIE
Prace nad strategią marki były realizowane w kilku etapach. Pierwszym etapem prac nad projektem były szeroko zakrojone badania służące ustaleniu atutów regionu oraz jego słabych stron. W drugim etapie prac skonstruowano wartości i osobowość przyszłej marki „Lubuskie”. Ponadto na podstawie badań wyłoniono kierunki skojarzeń związanych z regionem, na których zbudowano wstępną koncepcję marki regionu. Na podstawie kolejnych badań i konsultacji dokonano ostatecznej modyfikacji koncepcji, która zyskała największą przychylność badanych, a wynikiem jest nowe hasło „Lubuskie - warte zachodu!” oraz nowe logo regionu.
Studio Bakalie opracowało ponadto Księgę Marki oraz programy wdrażania strategii do 2016 roku.

Narodowy Program Zdrowia - 2010

ZADANIE
Opracowanie identyfikacji wizualnej programu edukacyjnego Ministerstwa Zdrowia. Narodowy Program Zdrowia to program, którego celem jest zmniejszenie nierówności i poprawa stanu zdrowia, a tym samym jakości życia Polaków.

ROZWIĄZANIE
Logo określa funkcję ochronną programu a dynamiczna, przestrzenna forma znaku wskazuje na ciągły proces i konsekwentne działanie. Lekki, nowoczesny, przejrzysty i logicznie uporządkowany layout raportu jest rozwinięciem idei logo. Główne cele poszczególnych programów ilustrują piktogramy inspirowane znakiem.
Zakres zadania: logo i księga znaku, projekt i skład dokumentu strategicznego oraz materiałów promocyjnych.

Centrum Nauki Kopernik i ECSITE
Konferencja FREEDOM - 2011

ZADANIE
Opracowanie kompleksowej identyfikacji wizualnej konferencji. Temat należało ująć tak w aspekcie ogólnoludzkim, jak i w odniesieniu do kultury, nauki i edukacji.

ROZWIĄZANIE
Jako interpretację tematu wybraliśmy fraktal. Jego istotą jest nieskończone wchodzenie w głąb i odkrywanie coraz to nowego oblicza. Tak, jak pojęcie wolności można definiować i odkrywać dla każdego, dla każdej sytuacji na nowo. Wątek polski podkreśliliśmy inspirując się fraktalami Sierpińskiego.
Powstałe materiały (m. in. ulotki, program, wszelkie druki, identyfikatory, torby i rozbudowany system informacji w budynku CNK) to konsekwentne rozwinięcie idei fraktala. Np. ulotka to fraktal zarówno w warstwie graficznej jak i w sposobie rozkładania, angażującym w proces coraz głębszego odkrywania znaczeń wolności.
Nietypowe rozwiązania wzbogaciły przekaz i zostały entuzjastycznie przyjęte.

Politechnika Warszawska - 2012

ZADANIE
Opracowanie identyfikacji wizualnej, wypracowanie materiałów graficznych o wysokim stopniu oryginalności, niepowtarzalnych i z wykorzystaniem unikalnych elementów graficznych.
           
ROZWIĄZANIE
Inspirowany nauką, techniką i architekturą key visual, z założenia ma ulegać przekształceniom. Jego konstrukcja opiera się na prostopadłościennych formach, tworzących iluzję przestrzeni, wynikającą ze swobodnego przemieszczania i przenikania się poszczególnych elementów pokazanych w aksonometrycznych rzutach.

Visual jest dynamiczny i żywy, utrzymany w języku wizualnym współczesności. Każdemu wydziałowi została przypisana indywidualna forma oraz paleta kolorów.

W ramach projektu opracowaliśmy materiały informacyjne i promocyjne oraz stronę www uczelni.

Centrum Nauki Kopernik Projekt GENesis - 2012

ZADANIE
Opracowanie koncepcji komunikacji cyklu wydarzeń poświęconych osiągnięciom biotechnologii. Symbolem powinna być owca Dolly.

ROZWIĄZANIE
Stworzyliśmy system bezpośrednio nawiązujący do GEN(etyki), którego język wizualny pozwala na swobodny rozwój. Opiera się na graficznym nawiązaniu do mapy genomu – obrazowej formy uporządkowania genów w nici DNA, stosowanej w genetyce. Kolorowe prostokąty na okręgu lub w poziomych pasach to poszczególne składowe genomu.
Przechodząca wiele mutacji idea mapy genomu zyskała w komunikacji wizualnej cyklu wiodącą rolę (kalendarium projektu, materiały edukacyjne, ulotki, wszelkie druki itd.). Postać owieczki ociepla całość.
Rodowód i spójność systemu podkreślają zarówno kolorystyka jak i nietypowe rozwiązania formalne oraz introligatorskie.

demosEUROPA -

ZADANIE
Rebranding marki demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.
 
ROZWIĄZANIE
Idea pogłębionego liftingu logo wywodzi się z jego zastanej formy (słońce) oraz logiki i złożoności, zaskakującej prostotą rozwiązań sztuki origami. Jest otwarte na nowoczesność, ilustrując wielopoziomowość, wielowątkowość i złożoność dzisiejszego świata.
Nowa identyfikacja wizualna marki to nowoczesny i dynamiczny system wizualny, z którym utożsamiają się założyciele fundacji oraz jej pracownicy.Przejrzysta, syntetyczna, a przez to mocna komunikacja efektywnie i efektownie wspomaga profil oraz cele eksperckie, edukacyjne i badawcze fundacji.
Dla zachowania spójności materiałów wizerunkowych Studio Bakalie pełni rolę opiekuna marki demosEUROPA.

UOKiK Konferencja ICN - 2013

ZADANIE

Projekt logotypu oraz opracowanie oprawy wizualnej XII Dorocznej Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN) dla UOKiK
 
ROZWIĄZANIE

Praca realizowana była w 2 etapach. Pierwszym było stworzenie logotypu oddającego idee różnorodności, współpracy, postępu, nowoczesności i zabawy. Był on formą wyjściową dla spójnego systemu identyfikacji wizualnej konferencji. System obejmował zarówno pełen komplet materiałów dla uczestników jak i oprawę wizualną wnętrz i wydarzenia. Jako doskonale widoczną, wkomponowaną w tradycyjne wnętrza Sheratona przeciwwagę, zaproponowaliśmy między innymi syntetyczną i nowoczesną podwieszaną sygnalizację, zmianę stylistyki złoconych tabliczek czy radosne monidło.

Konstancin - 2015

ZADANIE

Projekt logotypu oraz opracowanie systemu identyfikacji wizualnej Konstancina-Jeziornej, promującego turystyczne atuty miasta.

 

ROZWIĄZANIE

Logotyp wielowarstwowo opisuje atrakcyjność eleganckiego miasta z tradycjami, niepowtarzalnego zarówno z powodu walorów kulturowych jak i przyrodniczych. Litera K, stylizowana na wszechobecny w konstancińskiej, zabytkowej architekturze ornament, organiczną formą przypomina uzdrowiskową kroplę wody, aktywność ptaka w locie, czy liść, symbol rozwoju. Można w nim, jak w wycięciu ornamentu, dojrzeć duszę Konstancina. Rozbudowany SIW jest kontynuacją ornamentalnego oraz emocjonalnego portretu miasta, od sygnalizacji miejskiej po reklamę wizerunkową czy stronę www.

kontakt

Piotr Domownik - Executive Director & Członek Zarządu

Client Service - 601 225 291

PR - 601 225 291

Blog

Przenosimy się do Brazylii - 2016-03-01

… ale tylko duchem;-) Projektujemy logo dla dziewiczych, podrównikowych terenów inwestycyjnych, które docelowo będą gościć eko hotele, miasteczka turystyczne, park technologiczny, pola golfowe. Słowem wszystko, o czym możnaby pomarzyć, myśląc o gorącym słońcu, tropikalnej przyrodzie, rajskich białych plażach, z lekką, idealną do surfowania i kite’ów, orzeźwiajacą bryzą. I oczywiście z aqua de coco w ręku!

 

Rozproszona skarbonka - 2016-02-03

 

A co by było, gdyby tak zacząć zbierać na nasze emerytury gdzieś tam w wirtualnym "kosmosie" (czyt. wszyscy słyszeli, niewielu wie, co i jak)? Zyski mogą być całkiem pokaźne, jak na – BITfilar, czyli eksperymentalną próbę inwestowania comiesięcznej części dochodów w bitcoiny. Czyli w wirtualną walutę, o odmiennej niż wszystkie dotychczas będące w obrocie koncepcji, coraz powszechniej używaną i uznawaną przez coraz więcej państw. Na potrzeby eksperymentu powstało logo – świnka skarbonka, której siłą napędową oraz czynnikiem wzrostu jest BIT(coin). Działa też blog o eksperymencie.

Kalejdoskop Konstancina - 2015-09-05

 

Konstancin-Jeziorna nareszcie ma przewodnik! Setki zdjęć, tekstów, zmian i - oto jest. Opracowaliśmy go jako rozwinięcie stworzonego przez nas SIW dla Konstancina mającego na celu promocję jego potencjału turystycznego.

Od końca - 2015-07-08

 

Były pojedyncze materiały o pewnych cechach wspólnych, nie było zasad ich tworzenia, które wzmocnią i ujednolicą przekaz. Zostaliśmy poproszeni, by na tych ogólnych zajawkach stworzyć księgę, opisującą, szlifującą i porządkującą zasady, którymi powinno rządzić się komponowanie publikacji PW tak, by powstał spójny, jednolity system wizualny. 

Młodzi działają w kafelkach - 2015-06-01

 

Zgodnie z duchem czasów, w których czytanie i żmudne wyszukiwanie treści wydaje się być umiejętnością odchodzącą w zapomnienie, AGH postanowiła zmienić koncepcję podstrony www dla kandydatów na studia. Nasze kafelki, przetłumaczone na wiele języków, utrzymane w kolorach uczelni, spotkały się z tak życzliwym przyjęciem, że przenosimy je również z wirtuala na całkiem stacjonarne stoiska.

 

Tu klimat ma się coraz lepiej - 2015-05-25

Już po raz 3 zostaliśmy zaproszeni do zaprojektowania oprawy konkursu Dobry Klimat dla Rodziny, którego laureaci zostali uhonorowani w Pałacu Prezydenckim w połowie maja.
Elegancki album oraz prezentacja multimedialna, uświetniające wydarzenie, prezentują dobre wzorce poprzez przybliżenie nominowanych, laureatów oraz ich inicjatyw. Są kreatywnym nawiązaniem do naszych projektów powstałych na potrzeby poprzednich edycji.

 

 

GoDigital - 2015-03-13

 

Nasze gospodarki i społeczeństwa stają się cyfrowe. Nasz przyszły dobrobyt w znacznym stopniu zależał będzie od tego, w jaki sposób poradzimy sobie z tą zmianą.

Günther H. Oettinger

Zostaliśmy zaproszeni do zaprojektowania logo oraz www dla tematycznego serwisu informacyjno-analitycznego Godigital.eu, poświęconego wyłącznie jednolitemu rynkowi cyfrowemu. Śedzi on wszelkie związane z rynkiem cyfrowym procesy regulacyjne mające miejsce w UE, a co za tym idzie ich wpływ na to, co dzieje się w Polsce.  Jesteśmy niestety na szarym końcu wyścigu do cyfryzacji. 51% Polaków często korzysta z internetu. To aż o 15% mniej niż średnia unijna i prawie 40% mniej niż europejscy liderzy.

Symbolika logotypu zawarta jest w równaniu: akcja go + reakcja digitaleurope = ewolucja, wskazującym na takie skojarzenia, jak: cyfrowa Europa / nieskończoność / kierunek / cel

Biało-czerwona - 2015-02-27

Diaspora polska na świecie to miliony Polaków, którzy mieszkają na wszystkich kontynentach. Ich sytuacja życiowa jest bardzo zróżnicowana. Działania polskiego MSZ promują inicjatywy lokalne i współpracę z poszczególnymi grupami Polonii tak, by jak najlepiej sprostać ich potrzebom.

 

Zostaliśmy zaproszeni do zaprojektowania publikacji przybliżającej działania polskiego MSZ oraz inicjatywy wspierające Polonię, lub promujące polskość wśród naszych rodaków na świecie. Jako wsparcie komunikatu stworzyliśmy również animacje charakteryzujacą powyzsze działania i problemy.

 

100 lat! - 2015-01-14

 

 

Politechnika Warszawska obchodzi 100-lecie tradycji. Uczelnia od zarania należy do pionierów nowoczesnego kształcenia oraz przyczynia się do rozwoju myśli technicznej w naszym kraju, stawiając na innowacyjność i postęp. 
Nasze logo zostało wybrane w konkursie na identyfikację wizualną obchodów stulecia, które trwać będą przez cały 2015 rok. Symbolicznie i kompozycyjnie oddaje ono ducha uczelni, nawiązując do technicznych, innowacyjnych rozwiązań, jak i do szerzej rozumianej tradycji, czy to w sferze bezpośrednich, czy metaforycznych wizualnych skojarzeń. Ze względu na rangę nadawców, odbiorców, jak i samego wydarzenia, wyróżnia je elegancja i stonowanie przekazu. W ślad za logotypem zaprojektowaliśmy szereg materiałów promujących 100-lecie.

 

Teatralnie - 2014-12-01

Do istniejącego logotypu dobudowaliśmy koncepcje kreatywnych rozwiązań dla przestrzeni poszczególnych scen Teatru Dramatycznego (Na Woli, Przodownik, TD). Do tego system identyfikacji, tak jak aranżacje wnętrz, oparty na kontraście czerni i bieli, mocnych, wertykalnych formach i charakterystycznym dla TD sposobie portretowania aktorów. Stonowany, lapidarny i elegancki, nowocześnie interpretując klasykę i unikając nowomody, trochę w białym kołnierzyku, opisuje teatr.

 

Po bezpiecznej stronie - 2014-11-26

Dzisiejszy świat staje przed coraz trudniejszymi militarnymi problemami. Fakt redukcji obecności wojsk amerykańskich w Europie stawia przed  europejskimi decydentami nowe wyzwania. Warsaw Security Forum, organizowane przez Fundację Kazimierza Pułaskiego skupia specjalistów i przywódców, którzy wspólnie dyskutują, dzielą się doświadczeniami oraz poszukują optymalnych dla Europy rozwiązań w dziedzinie jej bezpieczeństwa.

 

 

Studio Bakalie zaprojektowało wizualną oprawę tak wysokiej rangi wydarzenia, od wszelkich publikacji, przez stronę www po aranżację wnętrz na potrzeby forum.

Tempo na miarę - 2014-08-02

Jedna z czołowych marek szkoleniowych w Polsce zleciła nam zaprojektowanie  logotypu oraz identyfikacji dla nowoczesnych przestrzeni konferencyjnych i treningowych metrum ¾. Ich podstawowym wyróżnikiem jest przyjazna, nie do końca formalna, bliska człowiekowi i zharmonizowana z naturą atmosfera. Hasłem przewodnie to: Twoje miejsce, Twój rytm.
Sygnet to litera M, jedynie zasygnalizowana poprzez rytmiczny
układ form – trójkątów. To taktowanie 3/4, przestrzeń i ruch opisane na płaszczyźnie
w formie rysowanej batutą dyrygenta. Dynamika i powtarzalność w eleganckiej,
prostej formie i stonowanych, wywodzących się z otaczających nas naturalnych żywiołów, kolorach. Wzajemne powiązania i współdziałanie tworzące przestrzeń do działania i rozwoju.
Na potrzeby spójnego SIW dla metrum ¾ zaprojektowano SIW oraz www oparte na rytmicznych, podlegających transformacjom układach elementów zaczerpniętych bezpośrednio z sygnetu.

 

Trzy razy razem - 2014-06-01

Jak pokazują doświadczenia różnych krajów, udział obywateli w procesach decyzyjnych bardzo wspomaga aktywne i efektywne rządzenie gminą, powiatem czy dzielnicą. Również u nas podejmowane są działania, mające na celu aktywizację tych, którzy najlepiej znają własne potrzeby. W projekcie „Decydujmy razem” przedstawiciele społeczności lokalnych wprowadzają nową jakość w relacje między obywatelami i ich organizacjami, a władzami przedstawicielskimi i administracją lokalną.

Zaprojektowaliśmy 3 różne publikacje, wspomagąjace 3 odrębne programy funkcjonujące w ramach projektu „Decydujemy razem”. Powstały czytelne, przejrzyste dla odbiorcy, a zarazem estetyczne i efektowne wydawnictwa. Zastosowana ikonografia oraz nowoczesne infografiki ułatwiają gradacyjne przyswajanie treści oraz koncentrują uwagę czytelnika na wyróżnionych fragmentach tekstu, nie zaburzając jednocześnie estetyki i przejrzystości.

 

New sources of cohesion - 2014-05-24

 

Jaki kapitalizm sprawdzi się w XXI wieku, jaki typ demokracji, jaki kształt Europy sprosta wyzwaniom nowych czasów? New Sources of Cohesion to projekt-próba poszukiwania odpowiedzi na te pytania. Pytania o 3 filary, które wzajemnie muszą się uzupełniać, by podstawy naszego świata były mocne i gwarantowały rozwój. O tym jest nasze logo oraz elegancka, pełna światła i optymizmu, nowoczesna, zaprojektowana przez Studio Bakalie publikacja.

 

Dobrze podane dane - 2014-03-21

"Big & open data" to raport opracowany przez demosEuropa oraz Instytut WISE, pod patronatem Microsoft. Jest to dokument ekspercki opisujący potrzeby i kierunki rozwoju sektora Big and open data dla krajów oraz rządów Unii Europejskiej, został omówiony w styczniu br. na posiedzeniu jednej z komisji EU w Brukseli.

Naszym zadaniem było "przetłumaczenie" suchego tekstu na syntetyczny język obrazu i infografiki. Wyjęcie odpowiednich treści nie tylko uatrakcyjniło szatę graficzną, lecz przede wszystkim usprawniło komunikację, pozwalając łatwo nawigować i wyłowić najważniejsze informacje. Powstał nowoczesny, przejrzysty layout porządkujący logikę tekstu i nadający gradację oraz wartość wizualną poszczególnym treściom tak, by czytelność i odbiór
przedstawianych danych były  wyróżnikiem raportu "Big & open data".

(Strona edytorska została doceniona nie tylko w Polsce, ale i za granicą).

Cały raport można przeczytać i podziwiać tutaj.

 

 

 

Święta 2013 - 2013-12-20

Reakcja łańcuchowa? - 2013-07-21

Polska Agencja Atomistyki intensywnie się modernizuje, przygotowując do nowych wyzwań związanych z wdrożeniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. W natłoku prac nie zapomniano o potrzebie poważnego odświeżenia wizerunku - tu właśnie zaczęła się nasza rola.
 
Prace objęły lifting logotypu i stworzenie SIW: nowoczesnego i kompleksowego, budzącego pozytywne, ogólnodostępne skojarzenia. Wyzwaniem był zarówno krótki czas trwania projektu, jak i wymóg pracy na wielu elementach "zastanych", czy zapewnienie łatwości aplikacji poszczególnych "klocków". Ma to na celu umożliwienie korzystania z systemu użytkownikom wewnętrznym oraz zewnętrznym o różnym zapleczu merytorycznym i technicznym po to, by wszystkie nowe materiały zawierały się w świecie marki PAA.

 

Dobry biznes dla nauki - 2013-06-15

Polska nauka jest nowoczesna i ma wiele osiągnięć. Nie zawsze jednak naukowiec jest również strategiem i biznesmenem. Aby wesprzeć naukowców i skojarzyć ich odkrycia z realnym światem, oraz ułatwić wdrożenie wartościowych projektów do produkcji powołano  specjalne programy – konkursy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Logotypy oraz identyfikacje programów powstały w naszym studio.

 

Z rodziną na salonach - 2013-05-16

Dobry Klimat dla Rodziny to konkurs pary prezydenckiej, którego laureaci zostali uhonorowani w Pałacu Prezydenckim w połowie maja.
Uroczystość inaugurowała serię przyszłych inicjatyw dla wspierania polskich rodzin. Jako Studio Brandingowe Bakalie zostaliśmy wybrani w konkursie, by w błyskawicznym tempie nadać wydarzeniu odpowiednią, ciepłą ale i pełną rangi, oprawę wizualną. Radosny, elegancki album wręczany przez Pierwszą Damę prezentuje dobre wzorce poprzez przybliżenie nominowanych, laureatów oraz ich inicjatywy. Kontynuacją albumu była prezentacja multimedialna wyświetlana w tle w trakcie trwania wydarzenia.

 

Nowe międzynarodowe - 2013-04-25

Stworzyliśmy logo i system identyfikacji wizualnej dla ODM, który działa w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ośrodki Debaty Międzynarodowej zastąpią Centrum Informacji Europejskiej i będą funkcjonować w całej Polsce. Bardzo syntetyczny, ascetyczny w formie logotyp to akronim w którym nowocześnie przetworzone pierwsze litery nazwy ODM tworzą symbol – portret debaty/dialogu. To 2 osoby, 2 stanowiska, Polska i arena międzynarodowa podczas rozmowy, kontaktujące się ze sobą bezpośrednio. Powstały księgi znaku oraz SIW dla ODM i RODM. Mamy nadzieję, że łatwy w aplikacji, spójny, klarowny i nowoczesny system zapewni odpowiednią oprawę inicjatywom realizowanym przez ODM.


Ciąg dalszy nastąpił - 2013-04-24

Ponad rok po wygranym konkursie na logo międzynarodowej konferencji organizowanej przez UOKiK – zostaliśmy zaproszeni do rozwinięcia tematu;-) W dostojnym, na wskroś amerykańskim Sheratonie trzeba było stworzyć i zaimplementować nowoczesny system identyfikacji będący rozwinięciem logotypu. Do tego – pełen komplet materiałów dla setek uczestników z całego świata.
Podwieszana sygnalizacja, zmiana stylistyki złoconych tabliczek i radosne monidło, tak jak pozostałe zaproponowane przez nas rozwiązania zostały z uznaniem odebrane zarówno przez organizatorów jak i zaskoczonych poziomem oprawy konferencji – uczestników.

 

 

Wydrukuj sobie logo - 2013-04-18

 

Odrobinę po znajomości Bakalie wsparły start-up – „3D FABRYKA”, zajmujący się najmodniejszym w tym sezonie tematem, czyli drukiem 3D. Powstało logo w formie lekkiego i nowoczesnego a zarazem designerskiego gadżetu – kubika. Będziemy dalej brandingowo wspierać 3D FABRYKĘ i przyglądać się, co będzie działo się dalej.

 

Święta 2012 - 2012-12-23

Włącz dźwięk i kliknij by zobaczyć....

 

Co w Bakaliach piszczy? - 2012-10-26

 

W Bakaliach od zawsze dbaliśmy o najlepszy skład naszego zespołu. Mamy przyjemność przedstawić jego nowego członka [na zdjęciu coś wywęszył (a właściwie – wywęszyła)]. Jesteśmy pewni, że przyczyni się do mnóstwa kreatywnych pomysłów i będzie pozytywnym wzmocnieniem bakaliowego teamu.

PS Prosimy nie próbować podkupić kocicy tuńczykiem, jest bezwzględnie lojalna :)

WODZISŁAW ŚLĄSKI – punkt dla biznesu! - 2012-05-07

Wodzisław Śląski promuje swoje atuty inwestycyjne. Wygraliśmy konkurs na logo – powstał syntetyczny akronim Wodzisławia Śląskiego, w którym litera S rozciąga się jak autostrada - kluczowy element budowania potencjału inwestycyjnego, a kropka nad S to punkt dla biznesu, który tu się koncentruje. Całość zlecenia objęła hasło, film i materiały promocyjne oraz księgę SIW dla programu. Elementem charakterystycznym identyfikacji jest rozrastający się (jak sieć dróg czy powiązań biznesowych) w dowolnych konfiguracjach element będący punktem wyjścia dla formy logotypu.

 

 

Genesis – było, będzie czy trwa - 2012-04-28

Zastąpienie uszkodzonej siatkówki czy mięśnia sercowego organami wyhodowanymi w laboratoriach zaczyna być naszą teraźniejszością. A co, gdy laboratorium działa na użytek „sztuki ożywionej”? Czy hodowla t-shirtów z żywej skóry to nauka, czy sztuka? Czy dialog sztuki z nauką posłuży nie tylko dyskusjom etycznym, doznaniom estetycznym, lecz dobru ludzkości? Zostaliśmy poproszeni o kampanię promującą wystawę bioart, będącą podsumowaniem projektu Genesis trwającego w CNK. Tworząc copy i visual do wystawy Crude Life chcieliśmy nie tylko dać osobisty komentarz, ale też początek refleksji czy dyskusji wokół podsumowania projektu Genesis.

 

 

Kolej – na – uczelnia: AGH - 2012-04-03

Kolejna uczelnia zaprosiła nas do konkursu. W rezultacie Akademia Górniczo Hutnicza – jedna z najnowocześniejszych, ale też najbardziej osadzonych w tradycji, multidyscyplinarna i rozpoznawana na całym świecie uczelnia techniczna, zleciła nam stworzenie pakietu materiałów promocyjnych. Powstał zestaw nowoczesny, wyważony i elegancki, podkreślający ciągłość najlepszych standardów akademickich, które budują naszą przyszłość.

 

 

UMCS do kwadratu - 2012-03-01

Poproszono nas o przeprowadzenie kompleksowego rebrandingu UMCS.
Odświeżyliśmy 11 logo wydziałowych zgodnie ze wskazaniem, by nie ingerować w ich symbolikę oraz wzajemne relacje. Powstał tez układ 11 kwadratów przedstawiający wydziały uczelni. Ukazuje rozbudowaną infrastrukturę uczelni, ale nie jest jej rzeczywistym odwzorowaniem, został uporządkowany celem uzyskania nowoczesnej i atrakcyjnej formy. Kompozycja jest określona, ale podlega dynamice przekształceń, jest otwarta na rozwój i uniwersalna. A co najważniejsze w instytucji zatrudniającej prawie 3,5 tysiąca osób - jest podstawa SIW prostego, jednorodnego i łatwego w aplikacji. Aby wizerunek uczelni, a zarazem przekaz był zawsze spójny całość została opisana w rozbudowanej księdze SIW.

 

 

Owce rozbiegły sie po mieście - 2012-02-15

Owce szturmują słupy. Upodobały sobie słupy ogłoszeniowe - w mroźne dni, przytulne koleżanki owieczki Dolly ocieplają zajawki programu GENesis w Centrum Nauki Kopernik (luty-czerwiec 2012).
Wraz z systemem identyfikacji wizualnej programu, dotyczącego biotechnologii, wyszły ze Studia Bakalie. System-kalendarium inspirowany jest rzeczywistymi mapami genomów, a owce... plączą się w okolicy - mając z tym co się działo i dziać będzie, wiele wspólnego.

 

 

 

 

Politechnika Warszawska z nami - 2012-01-10

Opracowaliśmy identyfikacjię wizualną uczelni wypracowując materiały graficzne o wysokim stopniu oryginalności, niepowtarzalne i z wykorzystaniem unikalnych elementów graficznych.
Do realizacji tego zadania zostaliśmy wybrani przez Politechnikę w trybie konkursu projektów.

Visual składa się z prostopadłościennych form, inspirowanych nauką. Tworzą one iluzję przestrzeni, która wynika ze swobodnego przemieszczania i przenikania się poszczególnych elementów pokazanych w aksonometrycznych rzutach.
W ramach projektu opracowaliśmy materiały informacyjne i promocyjne oraz stronę www uczelni.

 

 

 

 

 

 

Wieliszew - Taka Gmina? - 2012-01-01

Ni wyżyna, ni nizina,
Ni krzywizna, ni równina -
Taka gmina.
Ani piasek, ani glina,
Tylko lasek i olszyna -
Taka gmina.
Ani POM-u, ani młyna,
Krzyż, chałupy i krowina -
Taka gmina.
Od komina do komina
Wiater hula, deszcz zacina -
Taka gmina.
Taka gmina.


To zabawna piosenka o przysłowiowej gminie z poprzedniej epoki. Aby zmienić ten wizerunek współczesne, dynamicznie rozwijające się gminy, podobnie jak miasta i województwa, poszukują swoich wyróżników celem przyciągnięcia do siebie nowych mieszkańców, inwestorów i turystów.
Szczególnie trudne zadanie mają gminy sąsiadujące z Warszawą. Liczna konkurencja sprawia, że duży nacisk kładzie się na opracowanie strategii komunikacji marki.
Gmina Wieliszew leży w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy.
Hasło pozycjonujące „Moja Gmina Wieliszew” wskazuje na to, że gmina stawia na potencjał ludzki obecnych i przyszłych mieszkańców gminy. Mieszkańcy gminy, ale również turyści to ludzie aktywni. Dla nich właśnie przygotowano rozbudowaną sieć dróg rowerowych oraz bogatą ofertę aktywnej turystki weekendowej.

Naszym zadaniem było zaprojektowanie logo, które będzie dynamicznym znakiem, ale równocześnie będzie zawierało w sobie element „ludzki”. Logo Gminy to uproszczona prezentacja krajobrazu, która poprzez rozproszenie swoich elementów tworzy dynamiczną formę przypominającą człowieka w ruchu.
W ramach projektu opracowaliśmy wybrane elementy systemu identyfikacji wizualnej opisane w księdze marki Gminy Wieliszew
„Taka Gmina” zmienia swoje znaczenie, taka = przyjazna.

 

Wygraliśmy konkurs – projektujemy dla UOKiK - 2011-12-10

Zostaliśmy wybrani przez UOKiK do opracowania identyfikacji XII Dorocznej Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji (ICN). To już kolejna identyfikacja konferencji w naszym portfolio. Słowa klucze, wokół których poszukiwaliśmy formy znaku to: różnorodność, współpraca, postęp, nowoczesność, zabawa.

Naszym zadaniem było stworzenie logo, które będzie pogodne i ciepłe, lekkie i nowoczesne oraz zrozumiałe dla gości z zagranicy.
Logo zbudowane jest z otwartych okręgów, które przenikają się tworząc symboliczny obraz ludzi trzymających się za ręce lub punktów na mapie. Forma ta jest punktem wyjścia do dalszych działań w przestrzeni i na materiałach informacyjnych konferencji. Zastosowaliśmy nowoczesną i lekką typografią spójną z lekką formą znaku.
Ciepła i żywa kolorystyka ociepla materiały i wpływa na pozytywny odbiór konferencji.

 

 

 

Nowy brand ATM - 2011-12-01

Thinx Poland to wyjątkowa inicjatywa ATM S.A. na polskim rynku - nowe, neutralne telekomunikacyjne centrum Polski. Thinx Poland to obiekt zaprojektowany wyłącznie na potrzeby kolokacji i telekomunikacji, o skali zapewniającej możliwość rozwoju w nadchodzących latach, gwarantujący długoterminową dostępność powierzchni kolokacyjnej, energii i łączy światłowodowych.

Naszym celem było stworzenie jak najbardziej syntetycznego, nowoczesnego, wieloznaczeniowego ale zarazem czytelnego i prostego znaku, odwołującego się do skojarzeń z tą marką: neutralność, centrum, węzły telekomunikacyjne, pętle, tranzyt, przepływ, ruch, łączność, wymiana, wysoka jakość, globalność.

Znak tworzą lekkie, przenikające się łuki, które mogą być kojarzone zarówno z kablami, światłowodami, jak i falami, przepływem, przestrzenią. Są rownoważne.
Z każdej strony zbiegają się i rozchodzą z i w centrum znaku.

Nowoczesna, wysmakowana, o lekko technicznym charakterze typografia podkreśla charakter marki Thinx Poland.

logo thinx

Bakalie na Zdrowie - 2011-02-01

Wygraliśmy konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Zdrowia na kreację identyfikacji wizualnej dla projektu Narodowy Program Zdrowia.

Celem programu jest zjednoczenie wysiłków społeczeństwa i administracji publicznej prowadzących do zmniejszenia nierówności i poprawy stanu zdrowia, a tym samym jakości życia Polaków.
W ramach zlecenia opracowaliśmy logo, projekt layoutu dokumentu oraz materiały promocyjne.

Zaprojektowane przez nas logo ma przede wszystkim prezentować funkcję ochronną programu. Kontynuacją logo był dokument, którego szata graficzna odzwierciedla potencjał zawarty w logo.

 

 

 

Wolność dla CNK - 2011-01-25

Jak przedstawić coś, czego nie da się ująć w żadne ramy? Jak pokazać wiele twarzy wolności? Wolność – czym jest, czy ma granice, kiedy jest szansą, kiedy pułapką?

Stanęliśmy przed dużym wyzwaniem i ... nasza koncepcja została wybrana spośród kilku propozycji konkurentów. Centrum Nauki Kopernik powierzyło nam przygotowanie identyfikacji wizualnej ESCITE Annual Conference, której gospodarzem będzie w maju 2011.
Tematem warszawskiej konferencji będzie zagadnienie wolności zarówno w aspekcie ogólnoludzkim, jaki i w odniesieniu do świata nauki i edukacji, którego przedstawiciele będą uczestnikami konferencji ECSITE.

Jako interpretację tematu konferencji wybraliśmy motyw fraktala. Formy nieskończonej, samopodobnej, dynamicznej, która w zależności od powiększenia pokazuje ciągle swój nowy obraz. Istotą jest swoboda nieskończonego wchodzenia w głąb i odkrywania coraz to nowego oblicza fraktala. Tak, jak pojęcie wolności może być definiowane i odkrywane dla każdego, dla każdej sytuacji i zawsze na nowo.

Wątek polski (organizatora konferencji) dodatkowo podkreśliliśmy używając do kreacji fraktali polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego. Są to przepiękne dywany Sierpińskiego oraz trójkąt Sierpińskiego, który zainspirował m.in. Salvadora Dali do stworzenia obrazu „Oblicza Wojny”.
Fraktal to wdzięczna forma graficzna, której rozwój jest zaskakujący.

Pierwsze realizację można zobaczyć na stronie konferencji www.ecsite.eu

 

Bakalie dla Polski raz jeszcze - 2011-01-20

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów już po raz kolejny zaprosiła nas do współpracy.
Nowym wyzwaniem był projekt identyfikacji wizualnej kampanii z okazji 3-lecia rządu premiera Donalda Tuska.

Zaprojektowaliśmy logo kampanii, materiały promocyjne oraz layout dokumentu eksperckiego. Naszym założeniem było stworzenie systemu, który odzwierciedla nowoczesne podejście rządu do kwestii informowania opinii publicznej.

Logo to uproszczony rosnący wykres słupkowy w towarzystwie nowoczesnej typografii. Symbolika logo wynika z treści dokumentu, który prezentował wyniki 3-letniej działalności rządu. Przekaz komunikacji wzmocniła zastosowana kolorystyka materiałów.

Dokument „Polska 2010” to drugi dokument ekspercki, którego layout tworzyliśmy dla KPRM. Wcześniej opracowaliśmy dokument strategiczny rządu „Polska 2030”.

 

Robimy w nieruchomościach? - 2011-01-15

Agencja Nieruchomości Rolnych to kolejna instytucja sektora publicznego w portfolio Studia Bakalie dla której opracowaliśmy system identyfikacji wizualnej. Zostaliśmy wybrani przez ANR w trybie konkursu ofert. Nasze pracy rozpoczęliśmy od delikatnego odświeżenia logo. W istniejącym logo określiliśmy jedynie zasady porządkujące wzajemny stosunek znaku i nazwy oraz odświeżyliśmy kolor zieleni. Symbolikę marki uzupełnia dodatkowy kolory oraz elementy graficzne. Wyróżnikiem marki jest uproszczona mapa geodezyjna – skrótowo, wizualnie informująca o temacie działalności Agencji. Element ten znalazł zastosowanie w materiałach wizerunkowych (np. wizytówki, poddruk papieru, reklamy prasowe etc.).
Nowy system identyfikacji został przez nas opisany w księdze identyfikacji wizualnej Agencji Nieruchomości Rolnych.
Naszym celem było stworzenie łatwego w aplikacji (przez pracowników Agencji), klarownego systemu, który dzięki swojej lekkości i elegancji budowałby nowoczesny i profesjonalny wizerunek ANR.

 

 

Gwiazdka 2010 - 2011-01-01

Włącz dźwięk i kliknij by zobaczyć gwiazdkę na Gwiazdkę

 

Gwiazdka 2010 - 2010-12-24

Włącz dźwięk i kliknij by zobaczyć gwiazdkę na Gwiazdkę

 

Akademia Tatry - 2010-09-05

Kolejnym efektem naszej współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym jest projekt logo Akademia Tatry – nowego edukacyjnego przedsięwzięcia Parku. Celem Akademii jest podniesienie świadomości przyrodniczej ludzi pracujących w parku i mieszkańców terenów przyległych do terenu chronionego.
Logo nawiązuje do identyfikacji wizualnej parku jako submarka TPN. Jest nim wpisana w koło forma książki, której kartki układają się jak grzbiety górskie. Wkrótce zaprezentujemy materiały edukacyjne, będące elementami powstającego systemu identyfikacji tej submarki.

 

Akademia Tatry

 

Lotnisko Chopina w Warszawie - 2010-06-05

Już od paru miesięcy na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie można korzystać z map przygotowanych przez nasze Studio. Warszawskie lotnisko to przestrzeń w ciągłej przebudowie. Doświadczyliśmy tego osobiście w trakcie pracy nad mapami. Staraliśmy się dopasowywać nasz projekt do zmieniającej się rzeczywistości i rozwijaliśmy go wraz z rozbudową terminala.
Naszym zadaniem była poprawa funkcjonalności mapy przy jednoczesnym zapewnieniu dobrego dizajnu. W tym celu najważniejsze dla klientów funkcje lotniska: obsługa lotniskowa, kawiarnie i restauracje, sklepy i usługi zostały zdefiniowane odrębnymi kodami kolorystycznymi, które wyraźnie odznaczają się na czarnym tle mapy. Dzięki zastosowanej żywej kolorystyce i formach przestrzennych dla oznaczenia różnych obszarów lotniska mapy umożliwiają łatwą nawigację po terminalu.
Rozwinięciem map drukowanym jest mapa interaktywna, która wykorzystuje tą samą koncepcję graficzną wzbogaconą o elementy animacji 3D. Ruchome obiekty dodatkowo wizualizują przestrzeń terminala oraz umożliwiają selekcję szukanej informacji.
Zapraszamy na terminal i życzymy miłej nawigacji.

 

wersja fullscreen: www.lotnisko-chopina.pl

 

Lubuskie – warte zachodu! - 2010-05-13

Zakończyliśmy prace nad stworzeniem strategii komunikacji marketingowej prowadzone na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Wynikiem tych blisko półrocznych działań jest stworzenie nowej marki „Lubuskie”.
Pierwszym etapem prac nad projektem były szeroko zakrojone badania służące ustaleniu atutów regionu oraz jego słabych stron.
W drugim etapie prac skonstruowaliśmy wartości i osobowość przyszłej marki „Lubuskie” i przebadaliśmy trzy propozycje pozycjonowania.
W trzecim etapie prac na podstawie wszystkich uzyskanych informacji opracowaliśmy strategię, znak, manual i kilka innych drobiazgów :-).
13 maja w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze nastąpiła inauguracja marki województwa lubuskiego, która została entuzjastycznie przyjęta. Marszałek Marcin Jabłoński podkreślił, że stworzenie marki województwa było konieczne, gdyż tego wymagają realia współczesnego rynku.
Życzymy nowej marce wszystkiego najlepszego!

 

 

Nowa Żelazowa Wola - 2010-05-05

Udalo się zdążyć! W szalonym tempie przygotowywaliśmy część dekoracji do
nowego wystroju dworku w Żelazowej Woli. Nietypowa technologia druku na
szkle w dużych formatach byla wyzwaniem dla naszych designerów. Mamy
nadzieję, że rok Chopinowski będzie dobrą okazją do odwiedzin w Żelazowej
Woli.

Polecamy!

 

 

Cisza na blogu? - 2010-01-10

Jakoś ostatnio u nas cicho.... To dlatego, że wszystkie nasze siły poświęcamy pracy nad strategią marki województwa lubuskiego. Dużo ciekawej pracy...

W międzyczasie realizujemy pomniejsze projekty dla Demos Europa i Polskich Portów Lotniczych. Już niedługo wrócimy do blogowania całą mocą!

Bakalie opiekunem nowatorskich marek - 2010-01-05

Bakalie Studio Brandingowe zostało opiekunem brandingowym dwóch nowatorskich marek. Pierwsza, to demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, niezależny, międzynarodowy think tank. Organizacja zajmuje się analizą strategicznych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej polityk. Prowadzi prace badawcze oraz zajmuje się propagowaniem debaty publicznej na temat integracji europejskiej i spraw międzynarodowych. Druga, to fundusz domen, spółka która planuje wejść na rynek akcji New Conect. Fundusz będzie propagował inicjatywę inwestowania w domeny internetowe. Bakalie studio brandingowe dla swoich „podopiecznych” ma specjalny cennik. W zamian za to logo Bakalii będzie obecne na materiałach wizerunkowych tych dwóch marek. Firmy zostały wybrane w wyniku wnikliwej selekcji.

Prosto na terminalu - 2009-12-15

Podpisaliśmy umowę z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (PPL) na projekt planów Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncepcja kreatywna Studia Bakalie wygrała w konkursie z dziewięcioma innymi firmami. Zaprojektowane przez studio plany będą umieszczone w wielu miejscach na terenie oraz w pobliżu warszawskiego portu lotniczego. Mapy będzie można również znaleźć w formie interaktywnej na serwisie internetowym lotniska. Jasny plan lotniska prezentowany będzie na ciemnym tle, co zwiększy jego czytelność. Mapy będą zorientowane względem oglądającego. Projekty Studia Bakalie są dowodem na to jak doskonale można wykorzystać design w świecie usług, że sztuka projektowania musi być użyteczna.

Województwo Lubuskie pod skrzydłami Bakalii - 2009-11-19

Studio Bakalie wygrało przetarg i zrealizuje strategię zarządzania marką województwa lubuskiego. W ostatnim etapie dialogu konkurencyjnego Bakalie pokonały Grupę Eskadra. Podczas półrocznego projektu studio wykona badania marketingowe, opracuje strategię komunikacji i spójną z nią identyfikację wizualną oraz werbalną marki. Projekt zakończony będzie programem wdrożenia  nowej marki. Będzie to kolejny projekt Studia Bakalie wykonany dla jednostki samorządu terytorialnego. Dotychczas Bakalie zrealizowały prace dla Śląskiego, Powiatu Legionowskiego oraz Miasta Pruszków. Umowę na uroczystej konferencji podpisał Piotr Domownik - dyrektor zarządzający Studia Bakalie.

 

Czas na kalendarz - 2009-10-01

Zrealizowaliśmy projekty graficzne serii kalendarzy dla Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.. Motywem przewodnim prac jest 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Nowatorski projekt layoutu oparty jest na grafikach zawartych w nowym paszporcie promocyjnym PWPW S.A., który prezentuje możliwości firmy w zakresie produkcji e-paszportów. Kompozycja złożona z prostych, geometrycznych elementów tworzy mozaikę grafiki i fotografii. Rygorystyczny układ graficzny koresponduje z klasyczna tematyką kalendarzy i misją PWPW S.A.

 

Bakalie dla Polski - 2009-06-17

17 czerwca, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta inauguracja strategicznego dla kraju dokumentu – raportu „Polska 2030”. Dzisiejsza premiera była szczególnym wydarzeniem dla Studia Bakalie, ponieważ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zleciła projekt layoutu raportu właśnie naszemu studiu. Dokument ma przejrzystą i czytelną formę dostosowaną do poważnej roli, którą pełni.

Raport jest pierwszą poważną próbą stworzenia prawdziwej strategii rozwoju kraju, opartej o autentyczne priorytety – powiedział dziś premier Donald Tusk. Dodał, że dokument przedstawia szczegółowe cele, jakie Polska powinna osiągnąć do 2030 roku, aby zrównać się z państwami rozwiniętymi.

 


 

Projektujemy dla Ministerstwa Środowiska - 2009-05-30

Zrealizowaliśmy wieloetapowy projekt dla Ministerstwa Środowiska, naszego kolejnego klienta instytucjonalnego. Do zakresu prac studia należał lifting logo i innych elementów identyfikacji wizualnej.

 

Zaproponowane przez Bakalie Studio Brandingowe logo MŚ nawiazuje do dotychczasowego znaku ale ma bardziej instytucjonalny charakter.

Nowy system identyfikacji jest nowoczesny, ale jednoczesnie pozostaje przystępny i podkreśla edukacyjną rolę MŚ. Zaproponowana przez nas kolorystyka jest dynamiczna i żywa. System identyfikacji oparty jest na elementach ukrytych w logo.

W skórze osoby głuchoniewidomej - 2009-05-05

Temat szybko rozpowszechniającego się wirusa jest bardzo na czasie. W przeciwieństwie do groźnej odmiany z Meksyku, ten stworzony przez Bakalie Studio Brandingowe niesie ze sobą samo dobro.

W ramach realizowanej przez Bakalie kampanii 1% Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, obok tradycyjnych nośników, studio postawiło na niestandardową metodę dotarcia do odbiorcy – marketing wirusowy. Bakalie Studio Brandingowe odpowiada za koncepcję artystyczną i scenariusz. Realizacji kampanii viralowej podjęła się Agencja Marketingu Wirusowego ViViral.

Film utrzymany jest w duchu kampanii - wywołuje niepokój, refleksję, w końcu empatię odbiorcy. Brudne i nienasycone ujęcie filmu w pierwszej chwili sprawia wrażenie niedokładności warsztatowej twórców, ale szumy, trzaski, błyski i rozmycia nie znalazły się w viralu przypadkowo. Dzięki nim widz ma szansę znaleźć się w świecie osoby głuchoniewidomej i zrozumieć jej realne potrzeby.

Film pojawił się na portalu youtube.pl 31 marca. W ciągu miesiąca obejrzało go 560  użytkowników! Biorąc pod uwagę niszową produkcję i brak gwiazd to bardzo dobry wynik. Dla porównania, „Równe Szanse” Fundacji Batorego obejrzało 209 osób w trzy miesiące, kampania UNICEF miała 550 wyświetleń w ciągu dwóch miesięcy. Ponadto odpowiednia taktyka dystrybucji "5 ogniw" oraz wzmocnienie "ścieżki plotki" (buzz marketing) sprawiły, że o filmie zaczęto dyskutować na forach i blogach.

Zobaczcie sami:

 

Bakalie w Dzienniku - 2009-04-20

W „Kulturze”, piątkowym dodatku do Dziennika Polska-Europa-Świat, przeczytaliśmy wiele ciepłych słów o pracach autorstwa naszego studia. Miód na uszy! 

 

Wesołych Świąt - 2009-04-09

Bakalie zdobyły Zamek - 2009-04-06

W ostatni piątek w CSW zrobiło się bardzo tłoczno. Odbył się wernisaż 4. Dorocznej Wystawy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Na wystawie można zobaczyć aktualne prace, aż 40 uczestników, ze wszystkich dziedzin grafiki użytkowej - od logotypów i identyfikacji wizualnej poprzez plakaty do grafiki internetowej. Taka aktualna i pełna prezentacja daje możliwość poznania najnowszych trendów w grafice użytkowej. Temat wiodący tegorocznej wystawy to projektowanie logotypów i identyfikacja wizualna. Coś w sam raz dla naszego studia! Zapraszamy!

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, w Warszawie
Wystawa trwa od 3 do 17 kwietnia

 

 

 

Żeby Cię lepiej widzieć i żeby Cię lepiej... - 2009-04-01

Organizacje pozarządowe coraz częściej korzystają ze wsparcia ekspertów w dziedzinie komunikacji. Towarzystwo Przyjaciół Głuchoniewidomych do współpracy przy realizacji kampanii 1% zaprosiło Bakalie Studio Brandingowe.

Kampania 1% TPG oparta jest na haśle „Żeby Cię lepiej widzieć i żeby Cię lepiej słyszeć, potrzebuję 1% Twojego podatku.” Bohaterami kampanii są członkowie TPG - osoby z jednoczesnym zaburzeniem zmysłu wzroku i słuchu. Kreacja bazuje na pozornie źle skadrowanym zdjęciu. Sportretowany ma zasłoniętą część twarzy – oczy i uszy, co wywołuje niepokój, refleksję, a w końcu empatię odbiorcy. Dodatkowo, część bariery między bohaterem kampanii, a odbiorcą stanowi żółty pasek, który imituje łatwą do zdarcia kryjącą taśmę klejącą. Ty decydujesz. Wpłacając 1% swojego podatku usuwasz bariery z codziennego życia osób głuchoniewidomych.

 

 


Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym jest Organizacją Pożytku Publicznego. Towarzystwo stara się w możliwie najlepszy sposób zaspokajać indywidualne potrzeby swoich podopiecznych w zakresie umożliwiania kontaktów z otoczeniem, edukacji, rehabilitacji, zaopatrywania w specjalny sprzęt, zatrudniania oraz warunków socjalnych. Jednym z celów jest również prowadzenie kampanii popularyzujących w szerszych kręgach społeczeństwa problematykę głuchoślepoty i dotkniętych nią ludzi.

Zawsze pod ręką - 2009-03-14

Specjalnie dla firmy Arctic Paper stworzyliśmy innowacyjny nośnik marki Munken. Funkcjonalny i oryginalny w formie wzornik typograficzny służy promocji trzech rodzajów papieru Munken. Projektowanie dla marki Munken jest bardzo wdzięcznym zadaniem. Powszechnie wiadomo, że Munken kojarzony jest z dobrym designem i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami.

Zaproponowaliśmy strukturę wzornika, hasła oraz układ całości. Wzornik prezentuje kilkanaście krojów pisma – zarówno tych klasycznych, jak i nieco mniej znanych, wraz z przykładami ich wykorzystania. We wzorniku można także porównać trzy papiery graficzne Munken – Pure, Lynx oraz Polar.

Z naszej inicjatywy wzornik przybrał formę tryptyku. Każda z trzech części zaprezentowana jest na innym gatunku papieru. Pierwsza - „Type 2 Play“ jest zaproszeniem do zabawy i eksperymentowania z różnymi czcionkami. Druga – „ Time 2 Type“ ma rolę edukacyjną. Ukazuje 15 rodzajów kroju pisma wraz z ich genezą, krótką historią i informacjami o autorze. Tutaj, przy każdej z czcionek zaprojektowaliśmy plakat, który odzwierciedla charakter danego kroju. Trzecia część publikacji – „How 2 Type“ pełni rolę referencyjną, znaleźć w niej można przykłady publikacji w każdej z zaprezentowanych wcześniej typografii.

Pozostaliśmy wierni sloganowi naszego klienta „Projektowanie jest naszą naturą“ i postawiliśmy na sztandarowe dla niego wartości - projekt, natura i jakość. Zapraszamy do korzystania z nowego wzornika!

Dla firmy Arctic Paper Bakalie Studio Brandingowe przeprowadziło również audyt i kompleksową kampanię wizerunkową, w tym m. in. refleksyjny film o sztuce produkcji papieru, scenariusze eventów dla klientów firmy, niepowtarzalne gadżety i biuletyn informacyjny.

Bakalie tchnęły nową energię w Śląskie - 2009-02-17

Województwo Śląskie może się pochwalić nowymi materiałami promocyjnymi! Studio Bakalie zaprojektowało folder informacyjny. Nowoczesna treść podkreśla sztandarową wartość marki - pozytywną energię oraz bogatą ofertę turystyczną regionu. Innowacyjna forma bazuje na fotografiach – to w nich zawiera się główny ładunek energii. Eksponowane są sylwetki dobrze bawiących się młodych ludzi. Aby wzmocnić komunikację dodatkową porcją energii i skierować ją bezpośrednio do odbiorcy wprowadziliśmy hasło pomocnicze -„Włącz się”, które ma zachęcać odbiorcę do aktywnego spędzenie czasu i otwartości na nowe wrażenia. Wkrótce na terenie całego kraju pojawią się także plakaty oraz ulotki wizerunkowe, a na rogatkach województwa staną atrakcyjne bramy wjazdowe. Studio Bakalie zaprojektowało również layout prezentacji multimedialnej, nową szatą graficzną opakowania promocyjnej płyty CD, ściankę konferencyjną etc.

 

 

 

 

 

Projektując materiały promocyjne dla Śląskiego zwróciliśmy uwagę na cztery submarki województwa reprezentowane przez motyw czterech kolorowych fal (el. logotypu). Każdej z submarek odpowiada inny kolor, charakterystyczny kolor fali oraz piktogram. Nawiązaliśmy w ten sposób do wprowadzonego przez klienta podziału na turystykę aktywną, sakralną, industrialną i kulturalną. Jesteśmy przekonani, że nowe oblicze Śląskiego przyciągnie do regionu jeszcze więcej turystów oraz inwestorów.

 

Projekt dla Marki Śląskie jest kolejnym projektem, który Bakalie Studio Brandingowe realizuje na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego. Dotychczas firma przygotowywała strategię komunikacji wizualnej dla Powiatu Legionowskiego, folder promocyjny, film wizerunkowy dla Urzędu Miasta Pruszków oraz rebranding marki Tatrzański Park Narodowy.

 

 
 

Województwo Śląskie jest położone na południu Polski, na styku Śląska i Małopolski, odmiennych kulturowo i historycznie części kraju. Największymi miastami województwa są Katowice, Częstochowa i Sosnowiec. Fizycznie Województwo Śląskie należy do Wyżyny Śląskiej, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Kotliny Oświęcimskiej oraz Beskidów, co sprawia, że jest chętnie odwiedzane przez turystów. Województwo Śląskie jest najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski. Jest też drugim, po Województwie Mazowieckim, najsilniejszym i najbogatszym regionem w kraju.

 

 

Owocnego Roku 2009! - 2009-01-05

BAKALIOWEGO NOWEGO ROKU!

Wszystkich tym, którzy nie zdążyli poczynić Noworocznych postanowień zachęcamy do podróży na Daleki Wschód. Tam już 26 stycznia będzie można powitać Chiński Nowy Rok, rok bawoła. Czy oznacza to rok ciężkiej pracy? Z Bakaliami, na pewno bardzo owocnej!!!

Noworoczny prezent od naszego studia (zachęcamy do śpiewania):

O bakalie, uczto bogów, smaku z Mokotowskich Pól,
Stając na Świątecznym progu śpiewa nasz natchniony chór:
Nowy rok się pysznie zacznie, z głowy Wam nie spadnie włos,
Wszystkie marki będą smaczne, taki Wam wróżymy los...

 

Masz PLan na powrot? - 2008-12-05

24 listopada w Londynie premier Donald Tusk, podczas spotkania z Polonią, zainaugurował program informacyjny pod hasłem „Masz PLan na powrót?“. Do pracy nad tym projektem rząd zaprosił Bakalie. W ramach dotychczasowej współpracy powstało logo, projekt strony internetowej i poradnika, spot TV i inne formy reklamy (w tym guerilla marketing).
bocian
Program skierowany jest do osób powracających do Polski z emigracji i ma na celu dostarczenie im praktycznych informacji m. in. z dziedziny prawa i administracji. Bakalie Studio Brandingowe opracowało całościowy wizerunek kampanii - oprawę wizualną oraz copywrite. Komunikacja jest prosta i wymowna, bazuje na charakterystycznych dla Polski symbolach. Cały przekaz utrzymany jest kolorystyce biało-czerwonej. Logo akcji – bocian lądujący w gnieździe symbolizuje nie tylko powrót do domu, ale stanowi także nieodłączny element polskiego pejzażu. Zarówno poradnik informacyjny „Powrotnik – nawigacja dla powracających“ , jak i strona internetowa mają formę praktycznych odpowiedzi na pytania, które zostały zadane w wyniku analizy problemów, z jakimi borykają się osoby powracające do Polski z emigracji.

Wkrótce wyemitowany zostanie również spot telewizyjny. Jest to animacja, która ukazuje bociana lecącego z Wielkiej Brytanii do Polski. Ptak symbolizuje powracającego do domu emigranta, który pokonuje nie tylko dystans dzielący go od kraju, ale musi się także zmierzyć z licznymi pytaniami i stawić czoła formalnym problemom. Akcja „Masz Plan na powrót?“ odpowiada na te właśnie pytania i ma pomóc Polonii odnaleźć się w domu.

Idzie nowe? - 2008-11-03

Studio Bakalie postanowiło wzmocnić swoje szeregi. Od 1 listopada nowym członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym został Piotr Domownik. Od 14 lat zarządza Studiem Graficznym FILE obsługując takich klientów jak Polkomtel (marka Plus i SimPlus), Vattenfall, Dupont czy SPEC. W wolnych chwilach sciga się w rajdach terenowych - w 2007 roku zdobył pierwsze miejsce i tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych (www.rally4x4.pl). A oto próbka jego możliwości :-)

 

Bakalie budują markę powiatu legionowskiego. - 2008-08-25

Na początku kwietnia bieżącego roku, władze powiatu legionowskiego nawiązały współpracę z naszą agencją brandingową Bakalie. Naszym zadaniem było opracowanie strategii komunikacji marketingowej oraz logo i identyfikacji wizualnej powiatu. W chwili obecnej powstała już strategia komunikacji oraz trwają ostatnie prace nad systemem identyfikacji wizualnej.

Strategia komunikacji oraz koncepcja pozycjonowania marki zostały przygotowane w opaciu o analizę otoczenia oraz warsztaty strategiczne przeprowadzone wspólnie z pracownikami administracji powiatu. Unikalne cechy powiatu jakimi chce się on komunikować z odbiorcą to bezpieczeństwo, czyste środowisko, wysoki standard życia mieszkańców. Spójnie z tymi wartościami jest hasło pozycjonujące: „Powiat legionowski - przystań w centrum Mazowsza”.

Logo powiatu również odwołuje się do specyfiki regionu. Bakalie Studio Brandingowe zaproponowało koncepcję identyfikacji wizualnej opartą o kolorystykę i kształty odwołujące się do skojarzeń z przyrodą, zielenią lasów, wodą, ale także aktywnym wypoczynkiem, bezpiecznym i komfortowym życiem.

Dzięki otwartemu podejściu władz powiatu do idei brandingu terytorialnego oraz dzięki aktywnej współpracy, wszystko wskazuje na to że marka zostanie wdrożona w sposób właściwy i spójny z jej strategią.

 

Projekt dla Powiatu Legionowskiego to kolejny projekt, który Bakalie Studio Brandingowe realizuje na zlecenie jednostki terytorialnej. Dotychczas firma przygotowywała strategię komunikacji wizualnej dla Województwa Śląskiego, koncepcję logo, folder promocyjny oraz film wizerunkowy dla Urzędu Miasta Pruszków oraz rebranding marki Tatrzański Park Narodowy.

Powiat Legionowski, powstały 1 stycznia 1999 r. położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej. Składa się z pięciu gmin: Legionowo, Serock, Jabłonna, Wieliszew, Nieporęt. Od zachodu graniczy z Powiatem Nowodworskim, od wschodu z Wyszkowskim i Wołomińskim, od północy z Pułtuskim, a od południa z Warszawą. Na powierzchni 39278 ha mieszka prawie 100 tys. osób, z czego niemal 50 tys. ludzi w samym Legionowie. Głównym atutem Powiatu jest znajdujący się na jego terenie Zalew Zegrzyński. Jezioro to jest przede wszystkim miejscem wypoczynku.

Event kampanii, Niech żyje Natura! - 2008-08-24

W dniach 23-24 sierpnia w Dolinie Kościeliskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, odbył się piknik edukacyjny pod hasłem „Niech żyje Natura!“. Event stanowił wsparcie dla realizowanej przez Bakalie kampanii outdoorowej promującej ideę programu NATURA 2000.

koszulka gadżet

"biały szlak"

gry i zabawy dla dzieci

 

Niech żyje natura! - 2008-08-13

Rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Niech żyje Natura!“, promująca cele i kreująca wizerunek programu ochrony środowiska NATURA 2000. Kampania ma na celu uświadomienie jej odbiorcom, że natura jest wspólnym dobrem a europejski program NATURA 2000 ma na celu ochronę populacji roślin i zwierząt oraz regulowanie działań człowieka na obszarach objętych programem.

 

 

 

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest jednym z największych w Polsce terenów objętych programem NATURA 2000 wspólnie z naszym studiem brandingowym Bakalie przygotowała kampanię społeczną popularyzujacą program. Kreacja kampanii została zaprojektowana na nośniki outdoorowe a kulminacją projektu bedą akcje eventowe, które zostaną przeprowadzone na terenie parku w dniach 23-24 sierpnia.

Projekt sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dla marki NATURA 2000 to kolejna wspólna realizacja Tatrzańskiego Parku Narodowego i Bakalie Studio Brandingowe. Dotychczas nasze studio i park współpracowały przy opracowaniu nowej strategii komunikacji i identyfikacji wizualnej marki TPN.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 12 sierpnia w Warszawie wiceminister środowiska Maciej Trzeciak oraz Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński tak wypowiadali się na temat kampanii:

“Na billboardach przedstawiających zdjęcia pięknych tatrzańskich krajobrazów wymazano kozicę i niedźwiedzia - została biała plama. Kampania ma uświadomić ludziom, że bez ochrony, zwierzęta mogą zniknąć” - podkreślił Maciej Trzeciak.


 

"Tatry to w Europie najdalej na zachód wysunięty obszar, gdzie żyją obok siebie wielkie drapieżniki: niedźwiedź, ryś i wilk. To wyróżnik Polski, która potrafi chronić dziką przyrodę" - podkreślił Paweł Skawiński.

"Chcemy zwrócić uwagę na to, jaką wartością jest Natura 2000 i jak wiele możemy stracić, jeśli nie przyłożymy należytej wagi do naszych zachowań (...) Hasło +Niech żyje Natura!+ może zastąpić używane od dawna +Chrońmy przyrodę ojczystą+" - mówił Skawiński.

Dwa pierwsze billboardy - z plamą po kozicy i niedźwiedziu - rozwieszono już w 110 miejscach w kraju. Przed zimą, w listopadzie, kampania rozszerzy się - do tych dwu mają dołączyć kolejne - według Skawińskiego bardziej szokujące w treści.

Minister Trzeciak podkreślił, że pierwsza kampania promująca Naturę 2000 ma odczarować jej obraz, kojarzący się z protestami związanymi z budową dróg, czy blokowaniem inwestycji. "Natura 2000 pomaga chronić najpiękniejsze tereny, pozwala prowadzić inwestycje z ich zachowaniem. Znam bardzo dobrze ten problem i wiem, że możemy tak zrobić, by ochronić te cenne tereny i jeździć autostradami, szybkimi kolejami. To da się pogodzić" - mówił. (PAP)

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest systemem ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego, wdrażanym od 1992 r. w sposób spójny pod względem metodycznym i organizacyjnym na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem utworzenia sieci Natura 2000 jest zachowanie zarówno zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w skali Europy, ale też typowych, wciąż jeszcze powszechnie występujących siedlisk przyrodniczych.

Wizyta dziennikarzy w Bakaliach. - 2008-07-28

W ramach przygotowań do konferencji Face to Face, nasze studio odwiedziła delegacja dziennikarzy niemieckich zajmujących się designem oraz jego związkami z przedsiębiorczością. Podczas spotkania zaprezentowana została historia studio oraz projekty zrealizowane przez Bakalie, które spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem dziennikarzy.

 

fot. Tina Weber

 

Dziennikarze Barbara Höfler, Tina Weber, Juliane Grützner, Ilona Koglin reprezentowali tytuły:

Handelsblatt
AIR Magazin
Design Report
Frankfurter Rundschau
PAGE magazine

Konferencja Face to Face, której głównym celem jest nawiązanie kontaktów między projektantami, architektami i przedsiębiorcami z Polski i Niemiec oraz budowanie trwałych sieci współpracy pomiędzy nimi odbędzie się w dniach 23-25 października w Ludwigsburgu k. Stuttgartu.

Bakalie dla Tatrzańskigo Parku Narodowego - 2008-06-12

Nasze Studio przygotowało nową strategię komunikacji marki Tatrzański Park Narodowy.

W trosce o dobro tatrzańskiej przyrody oraz turystów odwiedzajacych jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim, dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęła działania mające usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami parku a turystami. Do współpracy przy stworzeniu nowej strategii komunikacji marki TPN została zaproszona nasza agencja brandingowa, Bakalie Studio Brandingowe.

Tatrzański Park Narodowy jako pierwszy park narodowy w Polsce poddał swoją markę gruntownej analizie i zdecydował się odświeżyć swój wizerunek w oparciu o takie wartości jak otwartość i użyteczność. Bakalie stworzyły strategię rebrandingu oraz strategię komunikacji wizualnej marki parku. Aktualnie trwają ostatnie prace projektowe nad system komunikacji wizualnej TPN. W skład tego kompleksowego projektu wchodzą strategia repozycjonowania marki, projekty wszystkich materiałów korporacyjnych, tablic informacyjnych oraz tablic kierunkowych, a także layout nowej strony internetowej parku.

Strategia marki została przygotowywana przez Bakalie Studio Brandingowe z użyciem autorskich narzędzi strategicznych takich jak QUAD i BrandTree.

Tatrzański Park Narodowy o powierzchni 21 164 ha należy do największych parków narodowych w Polsce. Powstał w 1954 r., ale starania o objęcie Tatr ochroną czynione były już pod koniec XIX wieku. TPN chroni jedyny w Polsce fragment gór o charakterze alpejskim. Bogactwu krajobrazowemu odpowiada bogactwo świata roślin i zwierząt. Tatrzański Park Narodowy jest udostępniany dla turystyki, taternictwa powierzchniowego i jaskiniowego oraz narciarstwa. Znajduje się tutaj sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości blisko 250 km. Ze względu na unikatowy charakter tego wysokogórskiego obszaru Tatrzański Park Narodowy w 1993 r. został wpisany na listę Rezerwatów biosfery UNESCO. Wchodzi również w skład sieci Natura2000.

Bakalie zaproszone do udziału w Face to Face - 2008-04-29

Nasze studio brandingowe zostało zaproszone do wzięcia udziału w elitarnym projekcie „Face to Face. Poland meets Germany“. Głównym celem projektu jest nawiązanie kontaktów między projektantami, architektami i przedsiębiorcami obu krajów oraz budowanie trwałych sieci współpracy pomiędzy nimi. Do udziału w tym wydarzeniu zostało zaproszonych po 10 projektantów z Polski i Niemiec reprezentujących takie dziedziny twórczości jak wzornictwo przemysłowe, identyfikacja wizualna, architektura, nowe media, rozwój marki, projektowanie opakowań, edytorstwo, grafika w przestrzeni publicznej, typografia oraz fotografia.

Projektujemy dla Filmoteki Narodowej - 2008-04-09

Po raz szósty, przygotowaliśmy projekty materiałów promocyjnych "Święta Niemego Kina", organizowanego w Warszawie przez Filmotekę Narodową. Nasze studio przygotowało jednolity system identyfikacji wizualnej i projektuje na potrzeby tej imprezy od początku powołania jej do życia w 2003 roku. W skład materiałow graficznych, przygotowanych w ramach tegorocznego festiwalu wchodzą projekty: plakatu, programu seansów kinowych, ulotki, reklamy prasowej, oraz banneru.

 

 

Szósta edycja "Święta Niemego Kina" odbędzie się w warszawskim kinie "Luna" w dniach 11-13 kwietnia 2008 roku.

Projektujemy dla sieci drogerii Rossman - 2008-03-26

Przygotowaliśmy projekty graficzne plakatów, reklam prasowych oraz reklam outdoorowych i indoorowych na różne nośniki. Projekty będą promować „Festiwal Skarby Urody” organizowane przez sieć sklepów marki Rossmann. Wszystkie realizacje zostały oparte o jednolitą strategię komunikacji wizualnej.

W projekcie użyto fotografie kobiet, a także jednolite motywy kwiatowe inspirowane kształtem róży.Impreza odbędzie się w ośmiu największych polskich miastach w terminach od kwietnia do maja.

Wesołych Świąt życzą Bakalie - 2008-03-20

Wesołych i spokojnych świąt zyczy Bakalie Studio Brandingowe.

 

 

 

 

 

Bakalie na wystawie STGU - 2008-03-12

Zapraszamy wszystkich na wystawe STGU w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.

Na wystawie można obejrzeć wiele prac członków stowarzyszenia oraz oczywiście

naszej agencji, Studia Brandingowego Bakalie.

 

 

Raport Roczny dla Poczty Polskiej - 2008-02-25

Zakończyliśmy pracę nad projektem raportu rocznego dla Poczty Polskiej.
Raport omawia działania jakie nasz klient przeprowadził w roku 2006.
Wyniki naszej pracy nad tym projektem prezentujemy tutaj, a także w zakładce portfolio. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na najbliższą wystawę STGU , na której obok tego raportu zaprezentujemy wiele innych projektów.

 

Kręcimy film wizerunkowy dla miasta Pruszków. - 2008-02-15

Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Pruszkowie realizujemy film wizerunkowy. To juz kolejna po projekcie logotypu i folderu informacyjnego realizacja dla tego klienta. Dzisiaj przedstawiam kilka zdjęć prezentujących naszą pracę nad filmem.

 

autor zdjęć: Olga Figurska

Znalezione w archiwum. - 2008-02-11

Przeglądając ostatnio nasze archiwum PR znaleźliśmy kilka ciekawych materiałów, może także was zainteresują.

 

 

Opracowujemy strategię komunikacji wizualnej. - 2008-02-04

Do prac nad opracowaniem strategii komunikacji wizualnej województwa śląskiego została zaproszona nasza agencja brandingowa, Bakalie Studio Brandingowe. Wykorzystując autorskie narzędzia takie jak "QUAD" i "GRAF", zaprezentowaliśmy nowe podejscie do strategii komunikacji wuzualnej i wartości zawartych w marce.
Projekty przygotowane w ramach prezentacji oferty wstępnej, komunikują odbiorcy takie cechy i wartości marki "Śląskie" jak dynamizm, nastawienie na rozwój i potencjał ludzi związanych z tym brandem. Ważnym motywem zaprezentowanym na plakatach wizerunkowych jest połączenie sloganu z sylwetkami ludzi, którzy zachęcają do odwiedzenia regionu śląskiego.
Ta strategia komunikacji wizualnej dla województwa śląskiego to projekt kompleksowy poruszający wiele dziedzin, z którymi powiązany jest aktualnie ten brand. Marka główna "Ślaskie" posiada kilka submarek, podstawowy podział to rozróżnienie turystyki na cztery grupy: aktywną, sakralną, industrialną i kulturalną. Nowa strategia komunikacji wizualnej będzie obejmować swoim zakresem wszystkie te cztery elementy.
Podjęliśmy także działania zmieniające charakter logo "Ślaskie - pozytywna energia" na bardziej energetyczny oraz przedstawiający ten brand w szerszym kontekście. Opracowaliśmy możliwości adaptowania logo na różnych elementach, nie tylko na materiałach promacyjnych ale także na licznych elementach przestrzeni życiowej.

Marki w roli głównej. - 2008-01-14

Wróćmy jeszcze raz do wydarzeń z 2007 roku, a mianowicie zadajmy sobie pytanie która marka w ubiegłym roku najczęściej grała w amerykańskich produkcjach filmowych. Według serwisu internetowego brandchannel.com była to marka Ford, kórej logo pojawiło się w 20 produkcjach. Drugie miejsce zdobyła marka Apple z wynikiem 13, a trzecie miejce Coca-cola z 11, która nieznacznie wyprzedziła BMW, Mercedesa oraz NIKE.

Witamy w Nowym Roku! - 2008-01-02

Witamy w Nowym Roku 2008, życzymy wszystkiego najlepszego i zapraszamy do naszego Studio.

 

Wesołych Świąt! - 2007-12-21

Nowy branding dla ZTM. - 2007-12-10

W ramach swojej działalności na rzecz propagowania kultury wizualnej i brandingu w naszym kraju, Bakalie Studio Brandingowe przygotowało dwie propozycje nowej identyfikacji wizualnej dla marki ZTM. Prezentację zawierającą propozycje projektów przekazano w ramach prezentu świątecznego. Ta relizacja w zamyśle jej twórców ma za zadanie zwrócić uwagę organizacji na zjawisko brandingu oraz zaprezentować pracownikom Zarządu Transportu Miejskiego Warszawa kierunki rozwoju, w których może udać się ich firma.
Pierwszy projekt ukazuje jak po dokonaniu lekkiego re-designu elementów obecnej identyfikacji można z marki, ZTM uczynić brand bardziej przyjazny użytkownikom oraz reprezentujący takie wartości jak: dynamizm, rzetelność, bezpieczeństwo, komfort i nowoczesność. Dzięki zintegrowaniu i zespoleniu w jedną całość wszystkich elementów systemu, komunikacja wizualna ZTM staje się przejrzysta i spójna. Jednocześnie zmiany w układzie graficznym poprawiają czytelność i podnoszą walor użytkowy tablic, map i druków. Modyfikacja logo w dodaje dynamizmu, odmładza i ociepla obecny znak. Nowe wzory biletów ułatwiają odczytanie informacji a dzięki dodaniu strzałek kierunkowych pozwalają skasować bilet w odpowiedni sposób. Piktogramy informujące o przystanku tramwajowym, autobusowym czy też stacji metra posiadają jednolitą stylistykę, co ułatwia ich identyfikację. Rozkład jazdy oraz schematy linii pozwalają podróżnym, dzięki czytelnym układom graficznym, na swobodne i trafne wybieranie dalszego kierunku jazdy. Twórcy zaprojektowali system tak aby pasażer zidentyfikował się z ZTM – był dumny, że korzysta z komunikacji miejskiej, do tego zachęcać ma także hasło: „Zmień Transport na Miejski”.


Drugi projekt ukazuje jak daleko w stronę skutecznego i odważnego brandingu może udać się marka ZTM. Jest to modernistyczne przedstawienie kompozycji elementów graficznych i typograficznych w sposób czytelny i przejrzysty. W projekcie użyto trzech podstawowych kolorów druku: magenta, cyan i żółty oraz gamę kształtów geometrycznych subtelnie odwołujących się do miejskiego stylu życia oraz projektowania graficznego lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Ten spójny system informacji wizualnej ułatwi i uprzyjemni poruszanie się po Warszawie za pomocą środków komunikacji miejskiej. Nowe logo zostało zaprojektowane od podstaw i jest kluczem nowej komunikacji wizualnej marki. Schematy połączeń oraz rozkłady jazdy zostały tak zaprojektowane by nikt nie miał problemu z ich odczytaniem i interpretacją, prezentują dokładnie w formie zbliżenia miejsce bazowe, z którego rozpoczynamy podróż oraz w formie całościowej sposoby dotarcia do miejsca docelowego. Zaprojektowano wzory biletów i karty miejskiej, ich układ graficzny i wiadomości na nich zawarte są dla podróżnych bardziej zrozumiałe, podobnie jest w przypadku schematów linii i rozkładu jazdy, który dodatkowo oferuje bardziej przestrzenną prezentację informacji. Podobnie jak w systemie pierwszym powstał jednolity zestaw piktogramów. Całość identyfikacji sygnowana jest prowokacyjnym i żartobliwym hasłem: „Zajmę Twoje Miejsce“.


Według najnowszych ustaleń, nie została jeszcze podjęta decyzja co do ewentualnego wprowadzenia do użytku jednego z dwóch zaprezentowanych systemów. Projekty zostaną poddawane dogłębnej analizie przez pracowników działu marketingu ZTM.

Bakalie dla Totalizatora Sportowego - 2007-11-29

Bakalie Studio Brandingowe przygotowało projekty plakatów do trzech kolejnych edycji Zakładów Specjalnych, Totalizatora Sportowego.

W toku konkursu na opracowanie projektu graficznego plakatów do trzech edycji Zakładów Specjalnych, Totalizatora Sportowego do zrealizowania zamówienia zostało wybrane Bakalie Studio Brandingowe.


 

Totalizator Sportowy jest największą spółką zajmującą się grami liczbowymi i loteriami na polskim rynku, nad którą nadzór właścicielski sprawuje Skarb Państwa. Gra liczbowa Zakłady Specjalne to wyjątkowa gra wśród produktów TS, ponieważ zyski ze sprzedaży przekazywane są na cele charytatywne i ważne społecznie. Pierwsze losowanie Zakładów Specjalnych odbyło się w 1976 roku. Gra organizowana jest okazjonalnie – kilka razy do roku.

 Bakalie Studio Brandingowe przygotowało hasło i projekty plakatów mające zachęcić do udziału w kolejnych edycjach gier liczbowych Jesiennych, Mikołajkowych i Sylwestrowych Zakładach Specjalnych. Akcja ma także na celu budowanie wizerunku marki Totalizator Sportowy jako marki odpowiedzialnej społecznie i angażującej się w działalność charytatywną.


 

W projektach plakatów użyto zdjecia dzieci oraz grafikę odwołującą sie do dziecięcych rysunków, te elementy podkreślają pozytywny charakter kampanii. Autorzy projektu zadbali by ich realizacje, w czytelny i zrozumiały sposób komunikowały naważniejsze wartości marki Zakłady Specjane.

„Unia Europejska a walka z dyskryminacją” - 2007-11-06

Rozstrzygnięcie konkursu europejskiego 2007 – „Unia Europejska a walka z dyskryminacją”, Bakalie Studio Brandingowe w jury konkursowym.
„Zakaz dyskryminacji w Unii Europejskiej” to tytuł konkursu ogłoszonego, 30 lipca 2007, w połowie Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich, przez Franco Frattiniego, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.
Dzieci i młodzież z krajów Unii Europejskiej w wieku od 12 do 18 lat biorące udział w konkursie przesyłały do 31 października stworzone przez siebie plakaty ilustrujące ideę walki z dyskryminacją w Unii Europejskiej. Wszystkie projekty zostaną poddane ocenie na szczeblu krajowym, następnie najlepsze prace z poszczególnych państw zostaną poddane ponownej ocenie na szczeblu europejskim. Wyniki polskiej edycji konkursu zostaną ogłoszone 20 listopada.
Na zaproszenie Szefa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce, Róży Thun do grona jurorów konkursu zaproszono Bakalie Studio Brandingowe, które reprezentować będzie dyrektor kreatywny Bakalii - Magda Małczyńska-Umeda.

Rzeczywistość to za mało. - 2007-10-15

W ostatnim czasie prawdziwym fenomenem opisywanym szeroko w prasie i mediach stała się platforma internetowa Second Life. Odwiedzając ten portal możemy stał się uczestnikami prawdziwie wirtualnego świata. Pomysłodawcy projektu Linden Labs stworzyli rzeczywistość wzorowaną na grach komputerowych oraz prawdziwym świecie i zaprosili do niej internautów z całej planety, którzy utworzyli w niej społeczność imitującą prawdziwe życie. Kreując nową osobowość możemy stać się kim tylko chcemy, możemy również postępować tak jak często nie pozwala nam na to rzeczywistość.
Ale jeśli Second Life to „drugie życie” to muszą w nim również występować prawdziwe marki i to właśnie jest dla nas interesujące z punktu widzenia brandingu. Do SL wprowadziły się już praktycznie wszystkie największe światowe brandy takie jak BMW, Mercedes-Benz, Reuters, IBM, a także wiele innych mniejszych marek. Tworzą tam swoje salony firmowe, biura oraz centra rozrywki wzorowane na tych realnych, często wykorzystując je do badań nowych produktów i usług.

 

 

Na podbój „drugiego życia” z rynku polskiego ruszył Play, „Przekrój” stworzył tam swoją wirtualną redakcj, swóje oddziały otwierają również domy mediowe zainteresowane rozwojem sprzedaży powierzchni reklamowej w wirtualnej rzeczywistości. A możliwosci niezaprzeczalnie są bardzo duże. Przykładem może być trzecia cześć gry komputerowej „Grand Theft Auto” (GTA III), w której marnuje się tak wiele wolnej przestrzeni reklamowej.

Wydawcy gier komputerowych wyciągneli juz odpowiednie wnioski i rozpoczęli sprzedaż wolnej przestrzeni w swoich najnowszych produkcjach, wydaje sie że z pożytkiem dla graczy, dla których gry są bardziej realistycze, jak i z pożytkiem dla brandingu, który ma nowe pole do rozwoju.

Branding dla Polski. - 2007-10-10

 

 

Nasz kraj podejmuje próby promowania się na świecie, niestety działania te przynoszą różne skutki. Chcielibyśmy poznać wasze opinie oraz komentarze na temat brandingu Polski. Może tą tematykę przybliży Wam spot reklamowy emitowany w BBC i CNN.

 

 

 

Alix witamy w Bakaliach! - 2007-10-08

Alix witamy w Bakaliach!
Chcielibyśmy przedstawić Wam naszego nowego stażystę Alixa Berard z Paryskiej Ecole Intuit.lab. Alix będzie pracował z nami oraz poznawał kulturę naszego kraju przez następne cztery miesiące.

 
Jednym z zainteresowań Alixa jest fotografowanie twarzy, oto próbka jego możliwości.

Marka Pruszków Case Study - 2007-10-01

Od stereotypów ku silnej marce.
W ostatnich latach dużym powodzeniem zarówno na świecie jak i w Polsce cieszy się koncepcja budowania marek państw, miast i regionów. Pomysł ten z początku wywoływał mieszane uczucia wśród ekspertów od marketingu, którzy nie wróżyli mu wielkich sukcesów.


Kierowali się przekonaniem, że wizerunek państwa jako marki nie jest w stanie wyjść poza warstwę stereotypów i utartych przekonań. Taki tok rozumowania zakładał również, że państwo czy też miasto, jest w stanie kreować swój wizerunek jedynie poprzez konkretne działania polityczne, społeczne i gospodarcze. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna, takie państwa jak Australia, Hiszpania czy Singapur potrafią skutecznie budować wiarygodny i korzystny wizerunek swojego kraju jako marki. Stało się oczywiste, że silna marka kraju jest strategicznym towarem na rynku.
Hiszpania jeszcze niedawno uważana za kraj zacofany w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej, dzięki skutecznej strategii brandingowej zbudowała silną markę kraju bogatego, otwartego na inne kultury z przyjaznym klimatem dla inwestycji. Nieoceniony wpływ na ten sukces miało umiejętne powiązanie kampanii promocyjnych z dużymi wydarzeniami odbywającymi się w Hiszpanii, takimi jak olimpiada w Barcelonie z 1992 roku. Singapur z kolei dzięki swojej kampanii promocyjnej z 2003 roku zaistniał w świadomości jako miejsce, które na mapie Azji jest centrum handlu i biznesu międzynarodowego.


Synonimem skutecznego kreowania wizerunku miasta jako brandu, w opinii wielu ekspertów jest przykład niemieckiej stolicy, Berlina i jego symbolu niedźwiedzia. Niezaprzeczalnym jest fakt mówiący o tym że miasto to posiada interesującą historię oraz przywołuje w umysłach wiele skojarzeń. Daje to wiele możliwości budowania marki ale kluczem do sukcesu okazała się spójność komunikatów kierowanych do odbiorcy, strategia marki Berlin chociaż czerpie z wielu źródeł, pozostaje jednoznaczną. Innym czynnikiem, który wpłyną pozytywnie na skuteczność działań promocyjnych było zaangażowanie do tego projektu artystów praktycznie z każdego państwa świata.
Nasz kraj również promuje się na świecie, stawiając sobie za zadanie wypracowanie rozpoznawalnej marki. Spoty telewizyjne emitowane w zachodniej telewizji, festiwale kultury polskiej i szereg innych działań promocyjnych nakierowanych jest na przedstawienie Polski jako kraju nowoczesnego choć czerpiącego ze swojej bogatej tradycji i historii. Czy takie działania przyniosą efekty okaże się w ciągu najbliższych lat. Większą różnorodność strategii i sposobu podejścia do brandingu można zaobserwować w działaniach polskich miast.
Urzędnicy z Krakowa, Gdańska czy Warszawy doskonale rozumieją że obecna sytuacja na rynku wymaga od nich decycji, które pomogą im wyróżnić ich miasto w batalii o nowe inwestycje i dofinansowania. Kraków wykorzystuje w promocji swoje liczne zabytki, Gdańsk tworzy skojarzenie swojej marki z legendą „Solidarności” i przemianami ustrojowymi, Wrocław przedstawia się jako świetne miejsce do inwestycji. Wydaje się że duże miasta nie mają problemu ze znalezieniem unikalnych wartości, które mają je wyróżnić wśród innych, co w takim razie z miastami mniejszymi.
Pruszków to miasto wokół, którego powstało wiele negatywnych stereotypów, a z racji położenia pozostaje w cieniu Warszawy, nie przeszkadza mu to jednak w budowaniu własnej marki. Pod hasłem „Kolej na Pruszków” ruszyła kampania promocyjna realizowana przez nasza agencję brandingową, Bakalie Studio Brandingowe. Do tej pory w ramach współpracy z Biurem Promocji miasta został przygotowany folder informacyjno-wizerunkowy mający na celu przedstawienie prawdziwego obrazu miasta i obalenie stereotypów oraz logo kampanii inspirowane dynamiką działań rozwojowych.


Folder opowiada o największych atutach Pruszkowa w sposób klarowny i zrozumiały. Przedstawione w nim treści ukazują czytelnikowi obraz miasta, które nie tylko posiada uzasadnione ambicje aby stać się szanowaną marką ale co ważniejsze posiada odpowiedni potencjał. Od strony wizualnej jest także pięknym albumem zdjęć. Pruszków to miasto wyjątkowo aktywne gospodarczo, zajmuje czołowe miejsca w rankingach niezależnych placówek badawczych pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału rozwojowego, dzieje się tak dzięki wspólnym wysiłkom lokalnych przedsiębiorców i władz miasta. Powodów, dla których warto inwestować w tym właśnie mieście jest wiele począwszy od korzystnego położenia geograficznego, a skończywszy na rozbudowanej infrastrukturze. Jako drugie co do wielkości miasto aglomeracji warszawskiej (55 tys. mieszkańców), wizerunek swojej marki chce opierać na trzech filarach.
Pierwszym z nich jest infrastruktura do, której dostęp miasto oferuje wszystkim, którzy postanowią je odwiedzić. Położenie Pruszkowa w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych łączących stolicę Polski z zachodem kraju i Europy jest jego niezaprzeczalnym atutem. W mieście powstaje pierwszy w Polsce kryty tor kolarski-cyklotron. Funkcjonują w nim także miedzy innymi kolejowy terminal kontenerowy oraz terminal przeładunkowy dla samochodów ciężarowych.
Drugim filarem w kreowaniu wizerunku, jest stworzenie przez władze miasta korzystnego klimatu inwestycyjnego dla firm, wprowadzanie ułatwień i przyspieszanie procesów administracyjnych co zdecydowanie jest bardzo pozytywnym zjawiskiem rzadko spotykanym w praktyce na polskim rynku. Jako jedna z nielicznych gmin w Polsce, Gmina Pruszków uzyskała „Certyfikat przejrzystości” gwarantujący jasność procedur oraz zerową tolerancję dla korupcji.
Natomiast trzecim filarem jest ochrona środowiska, kultura i historia. Na terenie miasta znajduje się strefa chronionego krajobrazu, mają w nim miejsce rozmaite wydarzenia kulturalne takie jak festiwal pianistyczny pod nazwą „Koncerty w oranżerii”. Ciekawym faktem w historii miasta jest także istnienie na jego terenie od 1889 roku najstarszej na ziemiach polskich fabryki ołówków Majewskiego.
Pruszków chce zdecydowanie i wyraziście promować swój wizerunek, obecne i przyszłe działania związane z tworzeniem marki Pruszkowa stanowią specyficzne studium przypadku, które warto śledzić osobiście ponieważ może ono dostarczyć wiele cennych wskazówek dla zainteresowanych brandingiem narodowym i brandingiem miast.

Bakalie na zamku. - 2007-09-03

 

Dobiegła końca nasza wystawa w cieszyńskim centrum designu. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili ekspozycję naszych prac. Jesteśmy przekonani że zaprezentowane przez nas projekty przybliżyły Wam tematykę brandingu, czyli tego czym my zajmujemy sie na codzień. Miłośnicy dobrego designu też na pewno znaleźli coś interesujacego dla siebie na co wskazywała wysoka frekwencja jego miłośników na wernisażu oraz szerokie zainteresowanie naszą wystawą mediów związanych ze sztuką. Relacje związane z naszą obecnością na zamku można przeczytać między innymi na portalach internetowych poświęconych sztuce użytkowej, projektowaniu graficznemu oraz kulturze, takich jak: rzeczy.net, independent.pl, silesiakultura.pl.

Dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich dzięki, którym ta wystawa mogła sie odbyć.

 

 

 

Dzis wernisaż! - 2007-08-08

 

Zapraszamy na interaktywną wystawę dorobku artystycznego Studia Bakalie w cieszyńskim centrum designu. Dziś o 18 odbędzie się  wernisaż, poprzedzony dwugodzinnymi warsztatami dla dzieci, które poprowadzą Magda, Ela i Karol. Do zobaczenia w Cieszynie, czekają tam na Was pomarańcze, bakalie, ciasteczka oraz inne smakowite pomysły.

www.zamekcieszyn.pl

Print wyróżnił Bakalie - 2007-06-27

 

Prestiżowy nowojorski dwumiesięcznik Print, poświęcony kulturze wizualnej i designowi, przedstawił najlepsze europejskie projekty. Bakalie zostały docenione za katalog dla Klubu Twórców Reklamy oraz przegląd CSR dla firmy Danone.
Katalog Klubu Twórców Reklamy to wydawnictwo prezentujące najlepsze projekty sztuki reklamowej w roku 2005. Przegląd CSR firmy Danone to publikacja, która pokazuje filozofię i działania CSR-owe Danone'a w Polsce. W jury Print’s European Design Annual 2007 zasiadali - Julia Hasting, design director nowojorskiej Phaidon Press, członek Alliance Graphique Internationale; Toby Southgate, managing partner w Third Eye Design, niezależnej firmy zajmującej się doradztwem marki, posiadającej studia w Londynie, Glasgow i Nowym Jorku; Jakob Trollback, prezydent i dyrektor kreatywny Trollback + Company, zdobywającej wiele nagród firmie specjalizującej się w brandingu.

Branding dla IFV - 2007-02-28

 

Instytut Francuski powierzył Bakaliom wizerunek swojego brandu. Bakalie zajmą się wizualnym aspektem komunikacji marki. Firma została wyłoniona w drodze przetargu. Zlecenie zyskała dzięki profesjonalnemu i niekonwencjonalnemu podejściu do swojej pracy.
Współpraca będzie miała charakter ciągły, obejmować będzie nowatorską identyfikację wizualną oraz kwestie komunikacji marki "Instytut Francuski".

-

+48 601 225 291

Mapa strony